Uusi lääkärinlausunto C - uutta vammaisetuuden hakemisessa
Tärkein tieto
Kelan vammaisetuuksien hakemista varten tarkoitettu Lääkärinlausunto C on uudistettu. Uusittua lomaketta voi tilata Kelan lomakevarastosta maaliskuun alusta lukien. Lomake on saatavilla Terveysportin sivustolta 15.2.2007 jälkeen (www.terveysportti.fi/Kelan lomakkeet).
Lapsen hoitotukea, vammaistukea ja eläkkeensaajien hoitotukea haettaessa hakijan tulee toimittaa lääkärinlausunto terveydentilastaan hakemuksen liitteeksi.
C-lääkärinlausunnossa lääkäri voi antaa tiedot hakijan sairaudesta tai vammasta ja sen aiheuttamasta toimintakyvyn heikentymisestä sekä avun, ohjauksen ja valvonnan tarpeesta.
Kun lapsen hoitotukea haetaan, lääkärinlausunnossa tulee arvioida lapsen huoltajalle lapsen sairaudesta tai vammasta aiheutuvaa rasitusta ja sidonnaisuutta lapsen hoitoon ja huolenpitoon.
Uutta on se, että hakijan toimintakyvyn tunteva terveydenhoitaja tai sairaanhoitaja voi täyttää lääkärinlausunnon toimintakykyä, apua, ohjausta ja valvontaa koskevan kohdan. Hoitava lääkäri vastaa koko C-lausunnosta allekirjoituksellaan.
Uutta on myös se, että lääkärinlausunnon toimintakykyä koskevilla tiedoilla voi korvata osan hakemustiedoista.
Vammaistukea ja eläkkeensaajien hoitotukea voi nyt hakea myös sähköisesti.
Kelan vammaisetuuksia ovat lapsen hoitotuki, vammaistuki ja eläkkeensaajien hoitotuki sekä keliakiaa sairastaville tarkoitettu ruokavaliokorvaus. Ne ovat saajalleen verottomia, kolmiportaisia (lukuun ottamatta ruokavaliokorvausta) etuuksia, joita haetaan Kelan toimistoon jätettävällä hakemuksella.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



