Vauvauinti - riskialtis muoti-ilmiö vai mahdollisuus varhaiskuntoutukseen?
Ohjattua vauvauintia on Suomessa toteutettu jo 13 vuotta. Tällä hetkellä noin 6 % alle 1-vuotiaista lapsista (noin 4 000 lasta) osallistuu säännöllisesti vauvauintiin 67 paikkakunnalla. Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto on jo alusta lähtien ottanut vastatakseen vauvauinnin ohjaajien perus- ja jatkokoulutuksesta. Tämä on mahdollistanut sen, että vauvauinti on Suomessa kehittynyt lapsen ehdoilla eteneväksi toiminnaksi, jossa turvallisuusnäkökohtiin on kiinnitetty erityistä huomiota. Vauvauinti tarjoaa lisäksi hyvän mahdollisuuden vammaisten lasten varhaiskuntoutukseen sekä näiden perheiden positiivisen ja aktiivisen elämän tukemiseen.
Nykymuotoinen vauvauinti aloitettiin USA:ssa 1950-luvulla uimaopettaja Virginia Hunt Newmanin ideoimana (1) ja Australiassa 1960-luvulla uimaopettaja Claire Timmermansin (2) aloitteesta. Tällöin tärkeimpänä tavoitteena oli vesiturvallisuuden lisääminen ja varhaisen uimataidon opettaminen.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



