Lehti 11: Ilman ajanvarausta 11/2008 vsk 63 s. 1068 - 1069

Ryyppyputken jälkeinen rintakipu: aortan dissekaatio vai jotain muuta?

Lähtötilanne

Keski-ikäinen mies vietti vuodenvaihdetta mökillään ja tunsi kahden viikon ryyppyputken jälkeen aamuyöllä kovaa, paikkaa vaihtavaa kipua ylävatsalla, rinnassa ja lapaluiden välissä. Paikalle hälytetyt ensihoitajat löysivät kylmänhikisen, rintakipua valittavan miehen, joka kertoi oksentaneensa ja ripuloineensa kivun alkamisen yhteydessä. Peruselintoiminnot olivat kunnossa, samoin EKG. Keskussairaalan kirurgipäivystäjän konsultaation perusteella potilas kuljetettiin keskussairaalaan.

Katriina Lähteenmäki

Keskussairaalan kirurgipäivystäjälle potilas kertoi anamneesin samanlaisena kuin sairaankuljetukselle. Potilas oli erittäin kivulias runsaasta kipulääkityksestä huolimatta ja vatsanpeitteet olivat laudankovat, sopien vatsakalvotulehdukseen. Keuhkoauskultaatio oli siisti ja pulssistatus normaali.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat