Lehti 3: Lääkeinfo 3/2004 vsk 59 s. 174 - 177

Vuoden 2004 Pharmacassa 17 uutta lääkeainetta

Pharmaca Fennica 2004 kertoo, että viime vuoden aikana Suomen markkinoille tuli 17 kokonaan uutta lääkeainetta. Osa uutuuksista on tarkoitettu suppeiden potilasryhmien tai erikoislääkärien käyttöön, mutta myös yleislääkärien ulottuville tuli mm. kipulääkkeitä, kolesterolia alentavia lääkkeitä, yksi insuliinivalmiste, kaksi erektiohäiriöiden lääkettä ja laastarimuotoinen valmiste raskauden ehkäisyyn. Samalla kilpailu markkinoista näillä terapia-alueilla kiihtyi.

Timo Klaukka - Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Vuoden 2004 Pharmaca Fennica sisältää 17 uutta vaikuttavaa lääkeainetta, kun vuotta aikaisemmin niitä oli 26. Suomessa markkinoille tulleiden uusien aineiden määrä on ollut jo vuosia laskusuunnassa, mikä vastaa kansainvälistä kehitystä. Lääkeinnovaatiot ovat yleismaailmallisesti vähenemään päin.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat