Ikämiehen ikävät jalkasäryt - tapauksen ratkaisu
Anamneesin kertaus
86-vuotiaan miehen liikkuminen oli ollut kivuliasta jo vuosia. Etenkin kävellessä kantapäät särkivät. Lihasvoimat olivat kuitenkin tallella. Yöllä miehellä oli leposärkyä, johon istuminen ja seisominen auttoivat. Varpaissa oli jo pitempään ollut pieniä 1-2 cm:n haavaumia, jotka paranivat huonosti, jos lainkaan. Sääret ja jalkaterät turposivat herkästi ja olivat jatkuvasti kylmät, kuten kädetkin. Kynsivallit tulehtuivat ja silloin varpaiden haavat märkivät ja kivut pahenivat.
Mies oli sairastanut seropositiivista reumaa jo 40 vuotta, ja jalkaterien virheasentojen vuoksi oli tehty korjausleikkauksia vuonna 2002. Leikkaus oli onnistunut oikeassa jalassa, mutta vasemmassa jalassa leikkaus ei tuonut apua kipuihin. Vasen lonkka oli jäykistetty jo sotavamman vuoksi.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



