Vaikeaa päästä satavuotiaaksi Tiede Vaikeaa päästä satavuotiaaksi Puolet nyt syntyvistä ei sittenkään saavuta 100 vuoden ikää.
Liikettä rajoittava polvituki ei edistä toipumista Tiede Liikettä rajoittava polvituki ei edistä toipumista Polvilumpion sijoiltaanmeno on yleinen vamma nuorilla ja fyysisesti aktiivisilla aikuisilla.
Kolkisiini ei paranna sydäninfarktipotilaan ennustetta Tiede Kolkisiini ei paranna sydäninfarktipotilaan ennustetta Tutkimuksessa ei löytynyt edes alaryhmiä, joissa lääke olisi ollut hyödyllinen.
Viidennes potilasvahingoista diagnoosiviiveitä Terveydenhuolto Viidennes potilasvahingoista diagnoosiviiveitä Yleisimmin viiveet liittyvät selkäsairauksiin ja tuki- ja liikuntaelinten vammoihin.
Huomioidaanko seksuaaliterveys erikoissairaanhoidossa? Tiede Huomioidaanko seksuaaliterveys erikoissairaanhoidossa? Seksuaalineuvontaa tarvitsevia potilaita on useilla erikoisaloilla.
Vakavasta aivoverenvuodosta selviytyneillä suurentunut itsemurhariski Tiede Vakavasta aivoverenvuodosta selviytyneillä suurentunut itsemurhariski Riskiryhmässä ovat erityisesti alle 40-vuotiaat.