Ajan­kohtai­sta

A(H1N1)-rokotteen voi ottaa syöpähoitojen aikana

Syöpäjärjestöjen mukaan kaikkien syöpäpotilaiden olisi hyvä saada A(H1N1)-rokote.

Syöpäpotilaat ovat riskiryhmä, joille rokotus annetaan omassa terveyskeskuksessa. Riskiryhmään kuuluvat syöpähoidoissa olevat potilaat ja ne henkilöt, joiden solunsalpaajahoidosta on alle kolme kuukautta tai kantasolusiirrosta on kulunut alle vuosi.

Syöpäjärjestöjen mukaan rokotteen voi ottaa sädehoidon ja hormonihoidon aikana. Rokotteen ottaminen on mahdollista myös syöpälääkityksen aikana, mutta rokotteen teho saattaa olla alentunut.

Solunsalpaajahoitoja saavien potilaiden rokotus on syytä ajoittaa niin, ettei rokotetta anneta tulehduksen aikana tai silloin, kun lääkityksen takia veriarvot ovat matalat.

Solunsalpaaja- ja sädehoitoja ei anneta potilaalle, joka sairastaa influenssaa. Kunkin potilaan jatkohoito arvioidaan tällöin potilaskohtaisesti. Syöpäpotilaille suositellaan sekä kausi-influenssarokotusta että A(H1N1)-influenssarokotusta.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030