Ajan­kohtai­sta

Aivovaltimon aneurysman synnyn ja puhkeamisen takana eri riskitekijät

Puhjennut aneurysma on yhteydessä myös suurentuneeseen keuhkosyövän riskiin.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/aivot_pixmac-1.jpg

Lääketieteen lisensiaatti Terhi Huuskosen väitöstutkimus antaa viitteitä siitä, että aivovaltimon aneurysman muodostumisen ja toisaalta puhkeamisen taustalla vaikuttavat erilaiset riskitekijät. Potilailla, joilla aneurysma oli puhjennut, oli myös suurempi keuhkosyövän riski kuin väestöllä keskimäärin.

Aneurysmataudin kehittymiseen vaikuttavat monet tekijät. Sen riskitekijöitä ovat naissukupuoli, verenpainetauti, tupakointi ja runsas alkoholin käyttö. Yli 10 % aneurysmaattinen subaraknoidaalivuoto (aSAV) -potilaista kuuluu sIA-sukuihin, joissa esiintyy perinnöllistä aneurysmatautia.

Väitöstutkimuksen aineistona olivat KYSin vastuualueen sIA-potilaat vuosilta 1980–2007 eli kaikkiaan 2904 sIA-potilasta, joista 618 oli vuotamattomia ja 2286 vuotaneita. Perinnöllistä aneurysmatautia sairasti vuotamattomista potilaista 170 ja vuotaneista 308.

Sekä perinnöllistä että ei-perinnöllistä sIA-tautia sairastavien potilaiden keski-ikä nousi kuten vastuuväestössä. Perinnölliset tautitapaukset poikkesivat ilmiasultaan vain lievästi ei-perinnöllisistä. Keskimmäisen aivovaltimon haarautumiskohta ja etummainen yhdysvaltimo olivat lähes yhtä tavallisia puhjenneen aneurysman sijaintikohtia. Vuotamattomat aneurysmat sen sijaan sijaitsivat kaikkein useimmin keskimmäisen aivovaltimon haarautumiskohdassa. Löydös viittaa siihen, että aneurysman muodostumiseen ja puhkeamiseen vaikuttavat erilaiset riskitekijät.

aSAV-potilailla esiintyi merkitsevästi enemmän keuhkosyöpää kuin muulla KYSin vastuuväestöllä. Miehillä sitä esiintyi 2,4 kertaa ja naisilla 2,5 kertaa enemmän kuin väestössä keskimäärin. Huuskosen mukaan sIA-potilaiden tupakointia tuleekin tutkia tarkemmin ja tupakoinnin lopettamista seurata ja tukea.

Suhteellista ylikuolleisuutta analysoitiin 1746 aSAV-potilaalla, jotka olivat hengissä 12 kuukautta vuodon jälkeen. Näistä 224:llä tauti oli perinnöllinen. Potilaiden ylikuolleisuus 15 vuoden seurannassa oli 12 prosenttia. Ylikuolleisuuden syyt ovat todennäköisesti monitekijäisiä, ja niitä on syytä analysoida tarkemmin.

LL Terhi Huuskosen kliinisen neurokirurgian alaan kuuluva väitöskirja "Saccular Intracranial Aneurysm Disease in Eastern Finnish Population – Phenotype on Admission, Long-term Excess Mortality, and Risk of Cancer" (Sakkulaarinen aivovaltimoaneurysmatauti – ilmiasu, ylikuolleisuus pitkäaikaisseurannassa ja syöpäriski) tarkastetaan Itä-Suomen yliopiston terveystieteiden tiedekunnassa 15.6. klo 12.

Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030