Ajan­kohtai­sta

Antibiootista ei juuri apua akuutissa sivuontelotulehduksessa

Amoksisilliinikuuri ei antanut tutkimuksessa nopeaa apua sivuontelotulehduksen oireisiin.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/panthermedia_valkkapselit.jpg

Akuuttiin sivuontelotulehdukseen sairastuneet potilaat eivät tutkimuksen mukaan juurikaan hyödy amoksisilliinikuurista.

Satunnaistettussa ja lumekontrolloidussa tutkimuksessa oli mukana 166 aikuista, joista 85 sai amoksisilliinia ja 81 lumelääkettä. Tutkimus on julkaistu JAMA:ssa.

Tautiin liittyviä oireita arvioitiin SNOT-16-kokeella (sino-nasal outcome test). Lisäksi kysyttiin potilaan omaa jälkikäteisarviota oireiden helpottumisesta sekä tyytyväisyydestä hoidon tuloksiin.

Ryhmien välillä ei todettu eroa kolmantena hoitopäivänä. Seitsemäntenä päivänä amoksilliinilla hoidetut potilaat olivat verrokkiryhmän potilaita tyytyväisempiä hoidon tehoon, mutta ero hävisi kymmenennen päivän kohdalla.

Sivuontelotulehdusta hoidetaan yleisesti antibiooteilla, mutta lääkityksen tehosta on rajoitetusti todisteita.

Tiina Lautala
Kuva: Panthermedia

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030