Lehti 21: Ajan­kohtai­sta 21/2005 vsk 60 s. 2312

Atk-pohjaiset diabetesrekisterit osaksi terveyskertomusta

Ulla Toikkanen

Diabeteksen ehkäisyn ja hoidon kehittämisohjelman Dehkon tavoitteisiin kuuluvat atk-pohjaiset diabetesrekisterit osana terveyskertomusta.

- Tämä tavoite saavutetaan mahdollisesti vuonna 2007, kertoi Diabetesliiton laatupäällikkö, LL Klas Winell.

Nyt noin 1/5:ssa hoitoyksiköistä on systemaattista laadun seurantaa ja arviointia. Winellin mukaan Suomeen tarvitaan valtakunnallinen diabeteksen hoidon laatukeskus. Myös laatuvastaavia toivotaan terveydenhuoltoon.

Tyypin 2 diabeteksen ehkäisy pitäisi olla perusterveydenhuollon pysyvää toimintaa. Työterveyshuolto on nyt tulossa mukaan ehkäisytyöhön.

- Lisää resursseja tarvitaan niin terveyskeskuksiin kuin liikuntatoimeen, Winell tähdensi.

Hänen mukaansa tyypin 1 diabeetikkojen hoitotasapaino on huono.

- Nyt kaivataan tehostettua hoidonohjausta. Valmiutta omahoitoon täytyy lisätä. Yksi parannuskeino on kutsujärjestelmä: kontrolliin pyydetään huonossa hoitotasapainossa olevat potilaat.

Lue myös

Dehko pyrkii siihen, että vuoteen 2010 mennessä vähintään 50 %:lla diabeetikoista on hyvä hoitotasapano, sydän- ja verisuonisairaudet vähenevät kolmanneksen ja jalka-amputaatioiden määrä laskee puoleen. Tavoitteena on myös se, että niin silmän verkkokalvosairaudet kuin munuaistaudit vähenevät vähintään kolmannekseen.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030