Auton turvaistuinta ei tulisi käyttää vuoteen korvikkeena
Turvaistuinta suositellaan käytettäväksi vain automatkan aikana.
Vauvan jättäminen pitkäksi aikaa pystyasentoon voi puristaa rintakehän seinämää ja vaikuttaa hengitysteiden kokoon, tutkija Liljana Kornhauser Cerar kollegoineen kirjoittaa.
Tutkijat mittasivat 200 terveen, kahden päivän ikäisen vauvan veren happipitoisuuden sen jälkeen, kun vauvoja oli pidetty vuoteessa 30 minuuttia, turvaistuimessa 60 minuuttia ja turvasängyssä 60 minuuttia. Vauvojen veren keskimääräinen happipitoisuus oli vuoteessa vietetyn ajan jälkeen 97,9 %. Turvasängyssä vietetyn ajan jälkeen vastaava pitoisuus oli 96,3 % ja turvaistuimessa 95,7 %.
Myös vauvojen veren happipitoisuuden keskimääräinen minimiarvo oli turvaistuimen käytön jälkeen pienempi (83,6 %) kuin lasten maattua vuoteessa (87,4 %). Lisäksi keskimääräinen kokonaisaika, jolloin vauvojen veren happipitoisuus laski alle 95 %:n, oli turvaistuimessa pidempi kuin vuoteessa.
Toisessa tutkimuksessa, jossa terveitä vauvoja pidettiin turvaistuimessa, turvasängyssä tai vuoteessa kahden tunnin ajan, saatiin vastaavanlaisia tuloksia. Tutkijat suosittelevatkin, ettei turvaistuimia tulisi käyttää vuoteen korvikkeena.
Sirpa Kulonen