Ajan­kohtai­sta

BCG-rokotusten rajoittaminen ei ole tuonut yllätyksiä

Rokottamattomilla pikkulapsilla ympäristömykobakteerien aiheuttamat imusolmuketulehdukset ovat lisääntyneet, mutta tuberkuloosi ei.

Laajoista BCG-rokotuksista luopuminen ei ole tuottanut yllätyksiä eikä suomalaislapsissa ei ole näkynyt tuberkuloosin lisääntymistä. Rokotus suojasi lähinnä vastasyntyneitä ja pikkulapsia tuberkuloosin vakavilta tautimuodoilta, mutta koko iäksi siitä ei ollut suojaa.

Riskiryhmien rokotuksiin on alustavien tietojen mukaan kulunut rokotteita enemmän kuin arvioitiin. Laboratorionjohtaja Hanna Soini THL:stä arveleekin, että rokotuksia on annettu myös varmuuden vuoksi.

BCG-rokote antoi kuitenkin jonkin verran suojaa myös atyyppisten ympäristömykobakteerien aiheuttamia infektioita vastaan. Kyseessä on paikallisreaktio, joka pystytään hyvin hoitamaan ja joka ei aiheuta yleensä vakavampia seurauksia.

– Odotetusti näitä, yleensä pienten lasten imusolmuketulehduksia on alkanut esiintyä jonkin verran enemmän kuin aikaisemmin, toteaa Hanna Soini.

Marianne Jansson

Lue lisää tuberkuloositilanteesta perjantaina 18.9.2009 ilmestyvästä Lääkärilehdestä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030