Depressiohoitajat halutaan jokaiseen terveyskeskukseen
Depression hoidon monialaista yhteistyötä pyritään edistämään lisäämällä depressiohoitajien määrää perusterveydenhuollossa. Monialaista yhteistyötä tuetaan STM:n ja THL:n depressiohoitaja perusterveydenhuollossa -esitteellä
Kansallinen mielenterveys- ja päihdesuunnitelma Mieli 2009 suosittaa depressiohoitajan pestaamista jokaiseen terveyskeskukseen ja psykiatrisen konsultaation lisäämistä perusterveydenhuollossa.
Tämä mahdollistaisi depression hoidon kolmiomallin, jossa terveyskeskuslääkärin depressiopotilaat käyvät lyhyen hoitojakson depressiohoitajan luona omalla terveysasemalla. Sekä depressiohoitajan että lääkärin tukena on konsultiova psykiatri, joka voi tavata myös potilaita. Toistaiseksi Suomessa työskentelee alle sata depressiohoitajaa.
Juha-Pekka Honkanen