eArkisto testiin alkukesällä
eArkiston testivaihe on viivästynyt useita kuukausia alkuperäisestä aikataulusta.Aikataulun venyminen ei sosiaali- ja terveysministeriön mukaan vaikuta järjestelmän valmistumiseen.
eArkiston testivaihe on viivästynyt useita kuukausia alkuperäisestä aikataulusta. Myös hankkeen ensimmäisen osan, eReseptin, käyttöönotto on viivästynyt. Sähköinen resepti saataneen toimintakuntoon kesäkuun aikana Turussa ja Kotkassa, jonka jälkeen se on tarkoitus ottaa asteittain käyttöön muualla maassa.
Kansallisen terveysarkiston on oltava valmiina vuoden 2011 huhtikuun alussa. Sosiaali- ja terveysministeriö tarkentaa, että järjestelmästä on tuolloin löydyttävä potilaiden sairauskertomukset, hoitotyön yhteenvedot, kuvien lausunnot ja lääkitystiedot. Esimerkiksi radiologisia kuvia ei ole mahdollista tallentaa järjestelmään vielä kahden vuoden päästä.
Ministeriön mukaan yksittäisiä syitä viivästyksille ei ole, vaan järjestelmien yhteensovittaminen on vienyt ennakoitua enemmän aikaa. Aikataulun venyminen ei ministeriön mukaan vaikuta järjestelmän valmistumiseen.
Viivästykset tuovat lisää työvoimakustannuksia. Ministeriön mukaan hankkeen kokonaiskustannuksia on vielä vaikea arvioida.
Jaana Ahlblad