Lehti 49: Ajan­kohtai­sta 49/2012 vsk 67 s. 3635

Ei tukea eturauhassyövän seulonnalle

Tiina Lautala

Eturauhassyövän seulonta neljän vuoden välein tehtävällä prostataspesifisen antigeenin (PSA) määrityksellä ei vähennä merkitsevästi kuolleisuutta 12 vuoden seurannan aikana, havaittiin LL Tuomas Kilpeläisen viime viikolla tarkastetussa väitöstutkimuksessa.

- Nykytiedon valossa väestötason seulonta ei ole järkevää, Kilpeläinen toteaa.

Tutkimukseen osallistui 80 000 miestä, jotka oli jaettu satunnaistetusti seulonta- ja verrokkiryhmiin. Seulonta tuotti vääriä positiivisia tuloksia ja aiheutti hyväennusteisten eturauhassyöpien ylidiagnosointia. Se kuitenkin vähensi levinneen syövän ilmaantuvuutta.

Väärä positiivinen tulos toistui usein seuraavassa seulonnassa, mutta sellaisen saaminen lisäsi myös seuraavan seulonnan yhteydessä saadun eturauhassyöpädiagnoosin riskiä. Kilpeläisen mukaan tämä voi johtua joko siitä, ettei ensimmäisistä koepaloista löytynyt jo olemassa olevaa syöpää, tai siitä, että näillä miehillä on suurentunut sairastumisriski seuraavien neljän vuoden aikana.

Lue myös

HYKS:n urologian klinikan ylilääkäri Kimmo Taari ei myöskään pidä yleistä PSA-seulontaa vielä suositeltavana. Esimerkiksi seulonnan kustannusvaikuttavuus ja elämänlaatukysymykset vaativat edelleen tutkimusta.

Muitakin seulontamenetelmiä tutkitaan, mutta tulokset eivät ole kovin lupaavia. HALO-neuvottelukunta näytti pari vuotta sitten punaista valoa eturauhassyöpägeeni PCA3:n testaamiselle.

- PCA3:n rooli on edelleen epäselvä, Taari sanoo.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030