Enemmän alkoholia, vähemmän liikuntaa
Eläkeläisten alkoholinkulutus on edelleen kasvanut. Liikuntaa harrastetaan vähemmän kuin ennen. Toisaalta eläkeläisten toimintakyky on parantunut ja ruokatottumukset ovat kehittyneet terveellisempään suuntaan.
Eläkeläisten alkoholinkulutus on edelleen kasvanut. Liikuntaa harrastetaan vähemmän kuin ennen. Toisaalta eläkeläisten toimintakyky on parantunut ja ruokatottumukset ovat kehittyneet terveellisempään suuntaan.
THL:n raportti eläkeikäisen väestön terveyskäyttäytymisestä paljastaa, että 48 % eläkeläisistä koki terveytensä hyväksi tai melko hyväksi vuonna 2009, kun vastaava osuus vuonna 1993 oli miehillä 33 % ja naisilla 37 %.
Eläkeikäisen väestön ruokatottumukset ovat kehittyneet terveellisempään suuntaan: kasviöljyn käyttö on kasvanut. Kasviksia, hedelmiä ja marjoja käytetään aiempaa useammin. Toisaalta alkoholinkäyttö on lisääntynyt edelleen, etenkin 65–74-vuotiailla. Eläkeikäisistä miehistä päivittäin tupakoi 10 % ja naisista 5 %. Alle 70-vuotiaista aiempaa useampi tupakoi.
Liikunnan harrastamisen määrä on vähentynyt. Vuonna 2009 miehistä 61 % kertoi harrastavansa kävelyä vähintään neljä kertaa viikossa. Vuonna 1997 vastaava osuus oli 68 %. Naisilla kävelyharrastus on pysynyt ennallaan, mutta muuta liikuntaa harrastavien osuus on laskenut 28 prosentista 20 prosenttiin.
Turvattomuuden kokeminen on vähentynyt 2000-luvulla. Eläkeläiset kokivat eniten turvattomuutta muistin heikkenemisen, eläketulojen niukkuuden ja toisten avusta riippuvaiseksi joutumisen vuoksi.
THL on seurannut Eläkeikäisen väestön terveyskäyttäytyminen ja terveys –postikyselytutkimuksessa vuodesta 1993 alkaen elintapojen, terveyden ja toimintakyvyn kehitystä 64–84-vuotiaassa väestössä sekä kerätty tietoja apuvälineiden ja palvelujen käytöstä sekä turvattomuuden kokemuksesta. Vuonna 2009 kyselyyn vastasi 1741 eläkeikäistä.
Hertta Vierula
Kuva: Yuri Arcurs/Pixmac