Espoossa petyttiin Apotti-päätökseen
– Vetäytymispäätös oli yllätys ja pettymys. Rivilääkärit ovat odottaneet parannusta tietojärjestelmien nykytilaan, terveyskeskuslääkäri, luottamusmies Johanna Lehtisyrjä Espoosta kertoo.
HUS:n suunnitteilla oleva suuri tietojärjestelmähanke Apotti sai lunta tupaan, kun Espoo päätti jättäytyä siitä pois. Espoon kaupunki perustelee vetäytymistään sillä, että hankkeeseen liittyy liian suuria taloudellisia ja toiminnallisia riskejä.
Espoonlahden terveysasemalla työskentelevä terveyskeskuslääkäri, luottamusmies Johanna Lehtisyrjä kertoo päätöksen olleen yllätys.
– Päätös oli myös pettymys. Rivilääkärit ovat odottaneet parannusta nykytilaan. Oletimme, että olemme lähdössä mukaan Apottiin, Lehtisyrjä kertoo.
– Apotin piti olla erikoissairaanhoidon ja perusterveydenhuollon yhdistävä järjestelmä. Erilliset ohjelmat, joilla järjestelmät nykyisin on liitetty yhteen, ovat arkityötä hidastavia eivätkä aina mahdollista tiedonsaantia, Lehtisyrjä sanoo.
Hän kertoo myös, että espoolaisten terveyskeskuspäivystyksen järjestää iltaisin HUS, jolla on käytössään täysin eri potilastietojärjestelmät.
– Perustason päivystyksessä tietoa jää pimentoon.
Espoon kaupunginhallitus kertoo, että Espoossa jatketaan nykyjärjestelmillä, joihin pyritään tekemään saumattomampi yhteys alueen muihin järjestelmiin.
Nykytilanteessa työn tekoa hidastavat myös erilaiset tilastointitarpeet, jotka on toteutettu erillisin ohjelmin. Ne teettävät lääkäreillä paljon klikkailuja.
Lehtisyrjä kertoo lääkäreiden odottavan edelleen parannusta tilanteeseen.
– Ottamatta kantaa Apotin tai muiden järjestelmähankkeiden kustannuksiin tai laajuuteen, toiveena on, että tietojärjestelmien suunnittelussa ja toteutuksessa kuullaan riittävästi käytännön lääkärintyötä tekeviä, Lehtisyrjä summaa.
Espoon kaupunginhallituksen Apotti-päätös menee vielä kaupunginvaltuuston käsittelyyn. Helsinki, Kerava, Kirkkonummi ja Kauniainen ovat lähdössä mukaan hankkeeseen, Vantaa on alustavasti myönteisellä kannalla.
Apotin hinnaksi on arvioitu 350–450 miljoonaa euroa. Järjestelmän on suunniteltu valmistuvan vuonna 2017.
Jaana Ahlblad
Kuva: Pixmac