Eutanasia sallittaneen Washingtonissa
Washingtonista on tulossa toinen Yhdysvaltain osavaltio, jossa sallitaan lääkäriavusteinen itsemurha. Näillä näkymin laki tulee voimaan vuoden 2009 maaliskuun alussa.
Washingtonin 'Death with Dignity' -lakiesitys on samankaltainen kuin Oregonissa vuonna 1996 käyttöön otettu malli. Sen mukaan parantumattomasti sairas aikuinen, jonka odotettavissa oleva elinaika on alle kuusi kuukautta, voi halutessaan saada lääkemääräyksen kuolettavalle annokselle lääkettä. Potilaan on saatava sairaudestaan diagnoosi kahdelta lääkäriltä ja tarvittaessa psykiatrinen lausunto siitä, ettei masennus tai muu mielenterveyshäiriö vaikuta päätöksentekoon. Potilaan on otettava lääke itse.
Suomeen asia rantautunee tulevaisuudessa Euroopan esimerkin kautta.
- On todennäköistä, että Euroopassa tulee laajenemaan Hollannin kaltainen eutanasiakäytäntö. Se otetaan käyttöön Suomessa ennemmin tai myöhemmin. Lähivuosista ei kuitenkaan ole kyse, yleislääketieteen professori, LT Olli-Pekka Ryynänen arvioi.
Lääkäreiden, hoitajien ja väestön asenteita eutanasiaan tutkinut Ryynänen kertoo väestön hyväksyvän eutanasian yhä laajemmin. Lääkärikunnassa ollaan varovaisempia. He, jotka käsittelevät asioita teoreettisesti, hyväksyvät eutanasian yleisemmin, kuin he, jotka pohtivat asioita käytännön kysymyksinä.
Lääkäriavusteinen itsemurha on sallittu myös Australiassa ja Belgiassa. Sveitsissä jonkun muun henkilön kuin lääkärin avustama itsemurha on mahdollinen. Suomen lainsäädännössä itsemurhan avustaminen ei ole rangaistava teko. Maailman lääkäriliitto kehottaa lääkäreitä pidättymään itsemurhan avustamisesta, vaikkei se olisi laissa kiellettyä.
www.nejm.org, 11.12.2008
Sivuilla 4558-62 yleislääketieteen erikoislääkäri Kaija Saarelma pohtii, miksi kuolemasta on niin vaikea keskustella.