Facebookissa julkaistu potilaan kuva puhuttaa Ruotsissa
Monet hukkaavat harkintakykynsä verkon yhteisöpalveluissa.
Boråsissa sijaitseva Södra Älvsborgin sairaala selvittää, miten kuva nukutetusta potilaasta päätyi Facebookiin. Kuva julkaistiin sairaanhoitajan sivulla, mutta tapaus koskee muitakin työntekijöitä. Verkkopalvelu Facebookissa kuvaa kommentoi ainakin yksi sairaalassa työskentelevä lääkäri.
Kuvatekstin mukaan kuvassa oli ensimmäinen sairaalan uudessa T-rakennuksessa nukutettu potilas. Kuva poistettiin netistä maanantaina.
Ruotsin tiedotusvälineet raportoivat tiistaina laajasti tapauksesta, josta kertoi ensimmäiseksi TV4.
Södra Älvsborgin sairaalan tiedottajan mukaan kyseessä on vakava rikos potilaan yksityisyyden suojaa ja salassapitovelvollisuutta vastaan.
Tutkija Mathias Klangin mukaan tapaus on suoraa seurausta siitä, että ihmiset ovat tottuneet kertomaan koko yksityiselämästään Facebookissa ja monet hukkaavat harkintakykynsä täysin.
Miia Soininen
Kuva: Pixmac