Ajan­kohtai­sta

Haimasyövän hoito laahaa jäljessä

Haimasyöpäpotilaiden elinaika diagnoosin jälkeen ei ole pidentynyt, toisin kuin monien muiden syöpäpotilaiden.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/syopasolu2_Pixmac000065124915.jpg
Britanniassa on julkaistu tilasto eri syöpiin sairastuneiden elinaikaennusteista ja niiden muuttumisesta viiden vuosikymmenen kuluessa.

Parantuneiden diagnostisten menetelmien, tehostuneiden lääkehoitojen ja kehittyneiden leikkausmenetelmien vuoksi mm. paksunsuolen, non-Hodgkin-lymfooman, virtsarakon, kohdunkaulan, peräsuolen, munuaisen ja eturauhasen syöpää sairastavan elinaika diagnoosin jälkeen on lisääntynyt huomattavasti, parhaimmillaan jopa 8–10 vuotta.

Poikkeuksen tekee haimasyöpä, johon sairastuneiden elinaika ei ole pidentynyt tarkastelujaksolla. Vain 10 prosenttia potilaista diagnosoidaan riittävän ajoissa leikkaushoitoa ajatellen, eikä tautiin ole tehokasta lääkehoitoa. Edenneen taudin hoidossa on käytetty gemsitabiinia ja kapesitabiinia, mutta kumpikaan ei ole ns. täsmälääke.

Selvityksessä todetaan, että haimasyövän lääkehoitotutkimuksen rahoitus on vajavaista.

www.InPharm.com (23.11.2011)

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030