Ajan­kohtai­sta

Homokysteeiinin lasku vitamiineilla ei vähennä sydänriskiä

Foolihappo- ja B12-vitamiinilisä eivät toisaalta lisänneet potilaiden riskiä sairastua syöpään.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/heart.jpg
Veren homokysteiinitason vähentäminen foolihapolla ja B12-vitamiinilla ei pienennä uuden sydäninfarktin, aivohalvauksen tai sydänperäisen kuoleman riskiä henkilöillä, jotka ovat jo kokeneet sydäninfarktin. Näin kertoo JAMA:ssa julkaistu tutkimus.

Tutkimuksesta käy myös ilmi, että foolihappo ja B12-vitamiini eivät lisää potilaiden riskiä sairastua syöpään.

Satunnaistettu tutkimus tarkasteli 12 064 sydäninfarktin kokenutta potilasta Britanniassa vuosina 1998–2008. Potilaat saivat päivittäin 2 mg foolihappolisän ja 1 mg B12-vitamiinilisän. Vitamiinit laskivat veren homokysteiinitasoa noin 28 prosenttia.

Tutkimuksen mukaan homokysteiinitason on tiedetty olevan yhteydessä sydän- ja verisuonitauteihin, mutta yhteyden kausaalisuus on ollut hieman epäselvä.

– Tulokset korostavat sitä, että on tärkeää keskittyä lääkehoitoihin ja elintapojen muutoksiin, jotka ovat tutkitusti hyödyllisiä sydän- ja verisuonitautien ehkäisyssä, tutkijat toteavat.

Miia Soininen
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030