Hups - yllättikö lakiuudistus taas?
Lääkärien työhön vaikuttava laki- tai asetusmuutos jättää aina osan lääkäreistä hämmentyneiksi.
Lääkäriliiton neuvottelupäällikkö Heikki Pärnänen sanoo, että lakien ja asetusten muuttuessa lääkärit odottavat hyvin tarkkaa ohjausta ja vastausta siihen, mitä muutos tarkoittaa työn kannalta.
– Normiohjauksen, esimerkiksi Lääkintöhallituksen yleiskirjeiden, aikana jokaisen lääkärin velvollisuus oli lukea yleiskirjeet. Nykyinen informaatio-ohjaus on paljon vaativampi ohjauksen muoto. Nyt STM:n pitäisi varmistaa, että informaatiota on riittävästi ja että se menee perille, Pärnänen sanoo.
STM:n viestintäjohtajan Eeva Larjomaan mukaan täsmälliset ohjekirjeet eivät kuulu nykyiseen järjestelmään ja kokemukset suositusmenettelystä ovat hyviä.
– Jos lääkärit kokevat etteivät he saa tarpeeksi tietoa, siinä tapauksessa tiedotusta tulee kehittää.
Larjomaa huomauttaa, että STM tiedottaa muutoksista paitsi nettisivuillaan ja mediatiedotteissa, myös suoraan kuntiin.
– Esimiehen tehtävä on huolehtia siitä, että uudistukset tulevat työntekijöiden tietoon ja että informaatio on myös sisäistetty.
Juha-Pekka Honkanen