Ajan­kohtai­sta

HUS-Röntgen ­palasi ­nollapisteeseen

Jo pitkällä ollut tilaus kariutui ongelmiin, joiden takia HUS-Röntgen päätyi haastamaan järjestelmätoimittaja GE Healthcare -konsernin oikeuteen.

HUS-Röntgen joutuu aloittamaan uuden PACS-tietojärjestelmän hankintaprosessin alusta. Jo pitkällä ollut tilaus kariutui ongelmiin, joiden takia HUS-Röntgen päätyi haastamaan järjestelmätoimittaja GE Healthcare -konsernin oikeuteen. PACS eli Picture Archiving and Communication System on tieto­järjestelmä, jonka avulla röntgen­kuvia ja muita kuvantamistuloksia tallennetaan ja hallinnoidaan ­sähköisessä muodossa.

− GE:n toimittamana PACS-järjestelmää meille ei koskaan tullut. Nyt joudumme siis valitettavasti aloittamaan korvaavan järjestelmän hankinnan. Liikoja aikaa tähän ei ole, mutta ei vielä paniikkiakaan, HUS-Röntgenin toimitusjohtaja Jyrki Putkonen sanoo.

− Toistaiseksi käytössämme on toisen laitevalmistajan eli Agfan PACS-järjestelmä. Se alkaa kuitenkin olla elinkaarensa loppupäässä.

GE:ltä tilatun uuden ohjelman saaminen alkoi näyttää epätoden­näköiseltä jo aiemmin tänä vuonna. HUS-Röntgen päättikin turvatakseen toimintansa päivittää loppukesällä Agfan järjestelmän, mikä jatkoi sen käyttöikää.

Putkonen korostaa, ettei radio­logien työ ole häiriintynyt tai potilasturvallisuus vaarantunut missään vaiheessa jupakan vuoksi.

− Nykyinen järjestelmämme on edelleen toimiva ja täyttää kaikki potilasturvallisuuden vaatimukset. Putkosen mukaan tapaus osoittaa, kuinka vaativista ja pitkistä prosesseista terveydenhuollon järjestelmähankinnoissa on kyse.

− Myös kansalliset erot ovat merkittäviä. Mikä toimii muualla, ei välttämättä käy Suomen oloihin. GE Healthcare tarjoaa HUS-Röntgenille edelleen huoltopalveluita.

Mari Vehmanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030