Ajan­kohtai­sta

Hyvitystä ihmisarvoa loukkaavasta kohtelusta sairaalassa?

Mielenterveyden keskusliitto vaatii hyvityskorvauksen maksamista ihmisarvoa loukkaavasta kohtelusta.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/kuva21.jpg

Mielenterveyden keskusliitto ry vaatii, että Pirkanmaan sairaanhoitopiiri maksaa hyvityskorvausta potilaalle, jonka kohtelu on ollut ihmisarvoa loukkaavaa.

Mikäli ihmisoikeus- ja perusoikeusloukkaukset eivät ole ensisijassa estettävissä tai korjattavissa, loukkauksen kohteeksi joutuneella tulisi aina olla mahdollisuus saada hyvityskorvausta. Hyvityskorvaus todetusta ihmisarvoa loukkaavasta kohtelusta ei saa olla harkinnanvaraista.

Suomessa ei ole ollut tapana maksaa korvauksia potilaille, joiden ihmisarvoa on loukattu. Esimerkiksi Norjassa ja Ruotsissa on korvauksia maksettu mm. lobotomialeikkausten uhriksi joutuneille.

Kysymys oikeudesta korvauksiin nousi jälleen esille, kun Eduskunnan oikeusasiamies pyytää kanteluratkaisussaan Pirkanmaan sairaanhoitopiiriä harkitsemaan, voisiko se hyvittää potilaalle hänen ihmisarvoaan loukanneen kohtelun ihmisoikeussopimuksen mukaisesti. Potilas oli kantelussaan arvostellut sairaalan oloja muun muassa siitä, ettei häntä päästetty eristyshuoneesta edes vessaan, vaan hän joutui tekemään tarpeensa eristyshuoneen lattialle.

Kuva: Kuvapörssi

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030