Infektioherkkien potilaiden kanssa työskentelevät rokotetaan ensin
A(H1N1) -rokotteen rokotusjärjestyksestä päätettiin torstaina. Ensimmäisenä rokotetaan infektioherkkien potilaiden kanssa työskentelevät terveydenhuollon ja sosiaalihuollon työntekijät. Seuraavaksi rokotetaan raskaana olevat.
Välittömästi infektio- ja infektioherkkien potilaiden hoitoon osallistuvat terveydenhoidon työntekijät ja sosiaalityöntekijät sekä sairaankuljetuksen työntekijät ja apteekkien asiakaspalvelussa työskentelevät saavat ensimmäisinä A(H1N1) -rokotteen. Sen jälkeen rokotetaan raskaana olevat naiset, ehdottaa kansallinen asiantuntijaryhmä. Järjestystä kokevasta asetuksesta päätetään 24. syyskuuta. Rokotteita odotetaan Suomeen lokakuun aikana.
Järjestysehdotuksesta tiedotettiin torstaina. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen rokotusten ja immuunisuojan osaston johtaja Terhi Kilpi totesi tiedotustilaisuudessa, että raskaana olevilla naisilla on todettu olevan moninkertainen riski sairastua ja myös kuolla sikainfluenssaan samanikäiseen väestöön verrattuna.
Nämä väestöryhmät saadaan Kilven mukaan rokotettua kahden viikon kuluessa sen jälkeen, kun A(H1N1) -rokote-erä on saapunut Suomeen.
Kolmantena väestöryhmänä rokotetaan sairautensa vuoksi riskiryhmään kuuluvat kuuden kuukauden – 64 vuoden ikäiset. Riskiryhmiin kuuluvat henkilöt, joilla on säännöllistä lääkitystä vaativa sydänsairaus tai keuhkosairaus, metabolinen sairaus, krooninen maksan tai munuaisten vajaatoiminta, vastustuskykyä heikentävä tauti tai hoito, krooninen neurologinen sairaus tai hermolihastauti.
Neljäntenä rokotteen saavat pikkulapset, 3 – 24 -vuotiaat, varusmiehet ja sairautensa vuoksi riskiryhmään kuuluvat yli 65-vuotiaat henkilöt edellämainitussa järjestyksessä.
Kilven mukaan tarve muun väestön rokottamiseen arvioidaan siinä vaiheessa, kun nämä väestöryhmät on rokotettu. Mikäli koko väestön rokottamiseen päädytään, rokotukset tehdään ikäjärjestyksessä nuorimmista alkaen.
Juha-Pekka Honkanen