Ajan­kohtai­sta

Itä-Suomi yhtenäistää tietojärjestelmiä

Uusi järjestelmä parantaa tietoyhteyksiä ja tehostaa terveyspalveluita.

Kuopion yliopistollisen keskussairaalan vastuulla olevat sairaanhoitopiirit siirtyvät uuteen, yhteiseen Ensemble-tietojärjestelmään.

InterSystemsin tuottama järjestelmä tulee käyttöön syyskuun lopussa. Pohjois-, Etelä- ja Itä-Savon, Keski-Suomen ja Pohjois-Karjalan sairaanhoitopiirien yhteinen hankinta kilpailutettiin Pohjois-Savon johdolla.

– Terveyspalvelujen nykyaikaistamisessa tietojärjestelmäyhteydet ovat avainasemassa. Niiden on toimittava jatkuvasti, tehokkaasti ja laadukkaasti. Tietoyhteyksien paraneminen eri terveydenhuollon toimijoiden ja järjestelmien välillä mahdollistaa aiempaa paremmin alueellisesti terveyspalvelujen suunnittelun, toteutuksen ja myös jatkohoidon onnistumisen, kertoo Pohjois-Savon sairaanhoitopiirin johtaja Matti Pulkkinen.

Järjestelmäkehityksen haasteena yliopistosairaalassa ja isoissa keskussairaaloissa on suuri määrä eri aikakauden ja eri valmistajien potilastietojärjestelmiä, joiden liittymästandardit ja -versiot ja myös käytettävät nimikkeistöt ja koodistot ovat erilaisia.

– Ensemble-integraatioalustan myötä tietojen välittäminen ja yhteiskäyttö järjestelmien kesken alueellisesti ja myös kansallisella tasolla paranee. Paitsi parempia palveluja tämä tarkoittaa myös tietojärjestelmäpalvelujen käytön ja tuen kustannusten sekä laadun parempaa hallintaa, sanoo sairaanhoitopiirin hallintoylilääkäri Martti Kansanen.

Hankinta koskee Kuopion alueiden erikoissairaanhoidon kolmen suurimman yksikön yli 10 000 työntekijän lisäksi 2 500 henkilöä ympäristökuntien perusterveydenhuollossa.

Miia Soininen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030