Lehti 16: Ajan­kohtai­sta 16/2010 vsk 65 s. 1405

Kansallinen terveysarkisto THL:n johdettavaksi?

Jaana Ahlblad

Sosiaali- ja terveysministeriö aikoo siirtää kansallisen terveysarkistohankkeen käytännön vetovastuun Terveyden ja hyvinvoinnin laitokseen. STM:n neuvottelevan virkamiehen Annakaisa Iivarin mukaan on selvitetty, ettei operatiivisesta johdosta vastaavaa noin 10 asiantuntijan yksikköä kannata perustaa ministeriön yhteyteen.

- KanTa-hanke vaatii resursseja ohjaukseen ja koordinointiin sekä selkeää mandaattia siihen. Ministeriön johtamisjärjestelmä ei tue tällaisten hankkeiden läpivientiä. Tarvitaan operatiivinen yksikkö, jolla on riittävä toimivalta ja ketterä mahdollisuus toimia.

Iivarin mukaan tarve johtoyksikön perustamiselle on ollut tiedossa koko KanTa-hankkeen ajan. Hankkeen laahaaminen aikataulustaan on tuonut lisäpaineita ja lisäpontta yksikön perustamiseen.

Uuteen yksikköön palkataan uusia tekijöitä, mutta Iivari ei ota kantaa siihen, siirtyisikö sinne henkilöitä ministeriön KanTa-ryhmästä, jolla on tällä hetkellä vetovastuu muun muassa eResepti-projektista.

- Tämä ei poista tarvetta sille, että ministeriössä tulee olla asiantuntijaresursseja strategista ohjausta varten.

Lue myös

Iivari ei usko, että uusien henkilöiden ja uuden yksikön sisäänajo viivästyttäisi KanTa-hankkeen etenemistä entisestään.

Jatkossa yksikkö ottaisi tehtäväkseen myös sosiaalialan tietojärjestelmähankkeiden käytännön johtamisen. Yksikön koko olisi täydessä vahvuudessaan noin 20 henkilöä.

STM:n mukaan operatiivisen yksikön malli ja siihen liittyvä lainsäädäntö valmistellaan syksyllä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030