Käsidesivarkaat HUS:n riesana
Influenssapandemia on vauhdittanut HUS:ssa käsidesien katoamista. HUS-Kiinteistöt Oy:n turvallisuuspäällikkö Seppo Ronkainen kertoo, että sairaaloissa on viime aikoina liikkunut noin kymmenen hengen porukka, joka anastaa vessoista ja auloista käsien desinfiointiainepakkauksia päihtymistarkoituksiin.
- Toki tätä porukkaa on ollut liikkeellä ennenkin, sillä käsidesien katoamisista on raportoitu pitkään muun muassa Töölön ja Marian sairaaloista.
Seppo Ronkaisen mukaan vohkittujen käsidesien rahallinen arvo on ollut pieni, mutta joukkion harjoittama uhkailu on pelottanut henkilökuntaa. Sairaaloista on myös kerrottu, ettei poliisi aina ennätä paikalle tarpeeksi ajoissa, ja aggressiivisten näpistelijöiden pidättelemisessä on ollut tekemistä.
- Olen jutellut ilmiöstä muiden sairaanhoitopiirien turvallisuusvastaavien kanssa ja hekin ovat havainneet alkoholipitoisten käsidesien katoamista yleisövessoista ja odotusauloista. Meiltä on jopa seinään kiinnitettyjä käsidesitelineitä lähtenyt varkaiden mukaan.
Naistenklinikasta Helsingistä kerrotaan, ettei pääaulan yleisövessaan enää asenneta käsidesinesteitä. Kädet voi desinfioida aulassa, jossa ympäri vuorokauden töissä olevat vahtimestarit tarkkailevat kulkijoita.