Ajan­kohtai­sta

Kohdunpoisto lisää virtsankarkailua

Ruotsalaistutkimuksen mukaan kohdunpoisto yli kaksinkertaistaa inkontinenssileikkaukseen päätymisen riskin.

Ruotsalaistutkimuksessa naiset, joille oli tehty kohdunpoisto, päätyivät yli kaksi kertaa muita yleisemmin leikkaukseen virtsankarkailun vuoksi. Tutkijoiden mielestä gynekologien pitäisi ottaa tämä huomioon kohdunpoistoa harkitessaan, etenkin jos naisella on muutenkin inkontinenssin riskitekijöitä.

Karolinska Institutetissa tehdyssä tutkimuksessa tarkasteltiin potilasrekistereistä vuosilta 1973–2003 kohdunpoistossa olleiden 165 000 naisen ja lähes 480 000 muun naisen tietoja. Inkontinenssileikkauksen todennäköisyys oli suurin viiden vuoden kuluessa kohdunpoistosta, mutta sen jälkeenkin leikkauksia tehtiin kohdunpoistossa olleille enemmän.

Virtsankarkailuongelmien riski oli suurin naisilla, joille kohdunpoisto tehtiin ennen vaihdevuosia tai joilla oli ollut useita synnytyksiä.

Tutkimus ilmestyy Lancetissa.

Marianne Jansson

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030