Kolmannes malarialääkkeistä väärennöksiä
Väärennetyt malarialääkkeet aiheuttavat mm. lääkeresistenssiä ja epäonnistuneita hoitoja, kertoo Lancet-lehdessä julkaistu tutkimus.
Saharan eteläpuolisesta Afrikasta ja Kaakkois-Aasiasta kerätyt tiedot osoittivat, että jopa kolmannes malarialääkkeistä on väärennöksiä Lancet-lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan. Asiasta kertoi BBC.
Huonolaatuiset, väärennetyt lääkkeet aiheuttavat mm. lääkeresistenssiä ja epäonnistuneita hoitoja.
Tutkijat yhdysvaltalaisessa Fogarty International Center –tutkimuslaitoksessa uskovat, että ongelma on vieläkin laajempi kuin mitä tutkimus osoitti. Useita tapauksia raportoidaan virheellisesti tai ne salataan. Suuria lääkkeiden laatua koskevia tutkimuksia ei ole myöskään tehty Intiassa ja Kiinassa, joissa saattaa olla väärennettyjä malarialääkkeitä.
– Jopa 1,2 miljoonaan ihmistä kuolee vuosittain Plasmodium falciparum -infektion seurauksena. Kuolleisuutta voitaisiin vähentää, jos potilaat saisivat tehokkaita, korkealaatuisia lääkkeitä ja niitä käytettäisiin oikein, johtava tutkija Gaurvika Nayyar sanoo.
Ulla Toikkanen
Kuva: Panthermedia