Kolmasosa potilasvahinkoilmoituksista johti korvauksiin
Korvatuista potilasvahingoista viidennes oli tapahtunut yksityisellä sektorilla ja loput julkisella sektorilla. Hammashoidon potilasvahingoista 72 prosenttia tapahtui yksityisellä sektorilla.
Korvatuista vahingoista enin osa, yhteensä 2 080 oli hoitovahinkoja. Infektiovahinkoja korvattiin 176 ja muita vahinkoja 59. Yleisimmin korvattava hoitovahinko oli sattunut tuki- ja liikuntaelinten toimenpiteen yhteydessä.
Potilasvakuutuskeskukselle tehtiin vuonna 2004 kaikkiaan 7 241 ilmoitusta, noin 500 ilmoitusta vähemmän kuin edellisenä vuonna. Potilasvakuutuksesta suoritettiin viime vuonna korvauksia kaikkiaan 23,4 miljoonaa euroa.
Yksityiskohtaisemmat tilastot ja mm. sairaanhoitopiirikohtaiset vahinkoluvut löytyvät verkkosivuilta www.vakes.fi/pvk