Komplikaatioiden määrä aiheutti Jokilaakson sairaalan leikkaustutkimukset
Pehmytkudosleikkaustoiminta keskeytettiin laatututkimusten ajaksi, sillä Jokilaakson sairaalassa lähes joka viides sappileikkaus aiheutti komplikaation. Sappileikkauksissa komplikaatioita ilmeni kuudella potilaalla. Yhteensä kymmenellä pehmytkudoskirurgisella potilaalla ilmeni jonkinlainen keskussairaalahoitoa vaatinut komplikaatio.
Yksityisessä Jokilaakson sairaalassa tehdyissä sappileikkauksissa ilmenneiden komplikaatioiden määrä johti leikkaustoiminnan keskeyttämiseen ja leikkaustoiminnan laadun tutkimiseen, sanoo Keski-Suomen sairaanhoitopiirin johtaja Jouko Isolauri.
Keskussairaalahoitoa vaativia komplikaatioita on tullut yhteensä kymmenelle Jokilaakson sairaalan pehmytkudiskirurgiselle potilaalle syksyn 2010 aikana. Suurin osa heistä on ollut kiireettömässä sappileikkauksessa. Jämsässä sijaitsevassa sairaalassa on tehty syksyn aikana 31 kiireetöntä sappileikkausta Keski-Suomen sairaanhoitopiirin potilaalle. Heistä kuudelle, eli joka viidennelle tuli komplikaatio.
– Komplikaatiot ovat sellaisia, joita olisi voinut ilmetä missä tahansa tämän alan leikkaustoimintaa tekevässä suomalaisessa sairaalassa. Komplikaatioiden määrä on kuitenkin sellainen, että tällainen toimenpide oli välttämätön, Isolauri sanoo.
Leikkaustoiminta alkoi uudessa yksityissairaalassa 1. syyskuuta. Hälytyskelloja soittaneet komplikaatiot tapahtuivat saman syksyn aikana. Kaikki komplikaatioita saaneet potilaat ovat tulleet Jokilaakson sairaalaan Keski-Suomen sairaanhoitopiirin lähettäminä.
Komplikaatioiden syyt selvitetään tammikuun aikana
Ulkopuolisen asiantuntijaryhmän raportti valmistuu vielä tämän kuun loppuun mennessä. Asiantuntijaryhmä on Keski-Suomen sairaanhoitopiirin koolle kutsuma. Kyse ei ole Valvirasta, joskin Isolauri odottaa myös sen antavan tapahtumiin kantansa myöhemmin.
Raportila odotetaan tietoa esimerkiksi siitä, onko syy komplikaatioihin leikkaustiloissa vai leikkaustoiminnassa. Isolauri pidättäytyy spekuloimasta mahdollisia syitä selvityksen valmistumiseen saakka.
Ortopediset leikkaukset jatkuvat Jokilaakson sairaalassa eikä niissä ole Isolaurin mukaan ilmennyt laatuongelmia.
– Päinvastoin, Isolauri toteaa.
Kiireettömät sappileikkaukset tehdään Jokilaakson Terveyden selvityksen ajan Keski-Suomen keskussairaalassa.
Keski-Suomen sairaanhoitopiiri on osakkaana Jokilaakson Terveys Oy:ssä 10 prosentin osuudella. Se ei osallistu yksityissairaalan toiminnan toteuttamiseen, vaan lähettää potilaitaan sairaalaan yhteistyösopimuksen mukaisesti. Jokilaakson sairaalan toiminnan valvontavastuu on Jämsän kaupungin erikoissairaanhoidon ylilääkärillä.
Juha-Pekka Honkanen
Kuva: Pixmac