Kuopiolaistutkijat kehittävät infektioriskiä vähentäviä elintarvikkeita
Kiinnostuksen kohteena ovat marjojen, lehmänmaidon ja kiinalaisten yrttien mahdollisuudet ehkäistä muun muassa hengitysteiden infektioita ja korvatulehdusta.
Kuopion yliopiston tutkijat kehittävät infektioilta suojaavia elintarvikkeita BerryMilk-hankkeessa.
Tutkijoiden kiinnostuksen kohteena ovat marjojen, lehmänmaidon ja kiinalaisten yrttien mahdollisuudet estää hengitysteiden infektioita, korvatulehdusta, hammaskariesta, aivokalvontulehdusta ja verenmyrkytystä aiheuttavien bakteerien tarttuminen suun ja hengitysteiden limakalvoille.
Erikoistutkijan Carina Tikkanen-Kaukasen mukaan anti-adheesioterapia on viime vuosina noussut haastamaan perinteisen rokotepainotteisen lääketutkimuksen. Terveysvaikutteisten elintarvikkeiden etuina rokotteisiin nähden ovat esimerkiksi edullisuus ja helppo jakelu kehitysmaissa.
– Bakteerien tarttumisen estämisen lisäksi toivomme, että anti-adheesioterapian avulla voidaan irrottaa solun pintaan kiinnittyneet bakteerit. Lisäksi uskomme, ettei anti-adheesioterapia aiheuta antibioottiresistenssiä, sillä bakteereita ei tapeta.
BerryMilk-hankkeessa keskitytään tutkimaan marjojen polyfenoleja ja lehmänmaidon hiilihydraatteja. Kuopion yliopiston eri alojen osaajien lisäksi yhteistyössä on mukana ruotsalaisia ja ranskalaisia asiantuntijoita sekä pian myös kiinalaisia korkeakouluja.
Tikkanen-Kaukanen arvelee Kuopion yliopistolehdessä, että BerryMilk-hankkeessa kehitetty terveysvaikutteinen elintarvike kohdentuu ensisijaisesti riskiryhmille kuten vanhuksille ja lapsille.
Miia Soininen