Lehti 50-52: Ajan­kohtai­sta 50-52/2010 vsk 65 s. 4163

Laadulla kilpaileminen tulee terveyskeskuksiin

Anne Seppänen

Toukokuusta alkaen asiakas saa vapaasti valita millä oman kuntansa perusterveydenhuollon terveysasemalla haluaa asioida. Ensimmäisenä terveydenhuoltolain muutos koskettaa kuntia, joissa on useita terveysasemia. Tulevaa voidaan ennakoida lähinnä ulkomaisten kokemusten perusteella.

Oulussa muutokseen on varustauduttu syksyn ajan kartoittamalla mahdollisia ongelmia ja kehittämällä työkaluja vapaata valintaa varten. Kevätpuolella kaikille oululaisille lähetetään kirje, jossa pyydetään ilmoittamaan, minkä terveysaseman asiakkaaksi haluaa kirjautua. Nykyään terveysaseman asiakkuus perustuu asuinalueeseen.

Entä jos joku terveysasema on paljon suositumpi kuin muut?

- Kuntalaisen valintaa ei voi mitenkään estää. Lain henki ja sen tarkoitus ei ole sellainen, että voitaisiin panna tulppa, pohtii terveysjohtaja Keijo Koski.

Toisaalta Oulussa pannaan terveysasemat kilpailemaan laadulla. Tilaaja-tuottajamalli muokataan kapitaatiopohjaiseksi, eli jatkossa raha seuraa terveysasemaa vaihtavaa kuntalaista. Tämän toivotaan motivoivan terveysasemia laadun kehittämiseen potilaiden houkuttelemiseksi.

Shoppailua kuntalainen ei kuitenkaan voi harrastaa, vaan terveysasemaa voi vaihtaa korkeintaan kerran vuodessa. Samalla terveysasemalla käydään myös neuvolassa ja hammashoidossa.

- Isoin kysymys on se, miten ihmiset äänestävät jaloillaan. Ulkomaisissa kokemuksissa puhutaan usein 1-2 %:n siirtymästä vuodessa, mutta esimerkiksi Ruotsin Hallandissa vaihtajia on ollut jopa 10 % vuodessa. Jos tällainen siirtymä tapahtuu suunnittelemattomasti, saattaa tulla isoja resurssiongelmia, kertoo Keijo Koski.

Miten tilanteeseen on varauduttu Helsingissä, terveysasemien johtaja Antti Iivanainen?

- Olemme pilotoineet vapaata hakeutumista rajoitetusti kolmella terveysasemalla syyskuun alusta lukien siten, että asiakas on saanut valita terveysaseman sisällä lääkäri-hoitajatyöparin, jonka potilaaksi haluaa listautua.

Lue myös

Samalla Helsingissä on hiottu uutta paikallista virkaehtosopimusta ja vapaaseen hakeutumiseen soveltuvaa toimintamallia. Pilottikokeilun perusteella Iivanainen ennakoi, että siirtyjiä ei välttämättä ole kovin paljon myöskään terveysasemien välillä, ja että siirtymiset jakautuvat pidemmälle aikavälille.

- Tämä on haaste, mutta mielenkiintoinen haaste. Nähtäväksi jää, miten ihmiset rupeavat vapauttaan käyttämään. Kansainväliset kokemukset kertovat, että välttämättä kovin suurta muutosta ei tapahdu.

Oulussa myllerrystä lisää viiden kunnan yhdentyminen 2013 alusta. Mahdollisesti liitoskuntien asukkaat pääsevät valitsemaan terveysaseman kuntarajojen yli jo ennen kuntaliitosta.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030