Ajan­kohtai­sta

Lääkärijärjestö myy aineettomia lahjoja

Lääkärien sosiaalinen vastuu myy verkkokaupassaan aineettomina joululahjoina esimerkiksi matolääkitystä nigerialaisille koululaisille ja tarvikkeita monilääkeresistenttien tuberkuloosikantojen diagnostiikkaan.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/maailmanlapset-Pixmac000000748893-1.jpg

Lääkärien sosiaalinen vastuu (LSV) myy verkkokaupassaan aineettomina joululahjoina esimerkiksi matolääkitystä nigerialaisille koululaisille ja tarvikkeita monilääkeresistenttien tuberkuloosikantojen diagnostiikkaan.

– Verkkokaupassa on jonkin verran muitakin tuotteita. Aineettomat lahjat haluttiin mukaan, koska ne ovat ekologinen ja eettinen tapa muistaa läheisiä ja tehdä samalla konkreettista hyvää, valottaa LSV:n toiminnanjohtaja Annu Lehtinen.

Marraskuussa avatussa verkkokaupassa myytävät lahjat liittyvät LSV:n hankkeisiin Perussa, Nepalissa, Intiassa, Nigeriassa ja Somaliassa. Tuotot menevät lyhentämättöminä valittuun toimintaan.

Ulkoministeriö maksaa osan LSV:n kehitysyhteistyöhankkeiden kuluista. Verkkokauppa on perustettu kattamaan osaltaan järjestön 15 %:n omavastuuta.

– Hankkeiden määrä on nyt aikaisempaa suurempi.

Verkkokauppa on ensi viikkoinaan saanut hyvän vastaanoton.

– Yllättävän hyvin aineettomat lahjamme on jo löydetty, Lehtinen iloitsee.

Hertta Vierula
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030