Lääkäriopiskelijoiden perehdytyksestä löytyi puutteita
Lääkärinä toimivista opiskelijoista oli saanut perehdytystä 90 prosenttia vastaajista, selviää Valviran kartoituksesta.
Kesätöissä viime kesänä olleet lääkäri- ja hammaslääkäriopiskelijat olivat pääosin tyytyväisiä saamansa perehdytykseen, selviää Valviran kyselykartoituksesta. 90 prosenttia heistä koki, että perehdytyksessä käytiin läpi tehtävän kannalta olennaiset tilat ja välineet. Noin 85 prosenttia opiskelijoista oli sitä mieltä, että työpaikalla annettu tosiasiallinen ohjaus oli riittävää.
Kartoituksessa paljastui myös puutteita. Esimerkiksi säädösten edellyttämä kirjallisesti nimetty ohjaaja puuttui lähes puolelta opiskelijoista. Ohjaaja oli kuitenkin hyvin saavutettavissa, mutta tämä ei ole potilasturvallisuuden kannalta riittävää. Valviran mukaan opiskelijan ei voida olettaa tietävän kaikkia tilanteita, joissa tarvitsisi ohjausta.
Opiskelijat eivät myöskään olleet perillä potilaan oikeuksista. Puutteita ilmeni 76 prosentilla lääkäriopiskelijoista ja 57 prosentilla hammaslääkäriopiskelijoista.
Kantelut paljastivat riittämättömyyden
Tilapäisesti terveydenhuollon ammattilaisena toimivien opiskelijoiden perehdytyksen taso ja tehtävien määrittelyn puutteet havaittiin virastoon tulleiden kanteluiden perusteella.
Valvira toistaa kyselyt tulevaisuudessa, jotta tilanteen kehittymistä voidaan arvioida. Kehityskohteita on opiskelijoiden käytännön ohjauksessa ja lainsäädännön tuntemisessa. Valvontaviranomainen muistuttaa, että opiskelijoiden on aina työskenneltävä lääkärin/hammaslääkärin valvonnassa. Lisäksi opiskelijalla on vastuu kertoa ohjaajalleen, jos kokee puutteita omassa osaamisessaan.
Kartoituksen tiedot kerättiin lääkäreiden osalta Lääkäriliiton opiskelijatutkimus -kyselystä. Valviran kyselyyn vastasi 1 599 lääkäriopiskelijaa, joista 612 oli kesätöissä lääkärin tehtävissä. Hammaslääkäreiden osalta tieto saatiin alan järjestöjen kautta.
Kuva: Vesa-Matti Väärä