Ajan­kohtai­sta

Lama lisää narskuttelua?

Jos stressi yhteiskunnassa ­lisääntyy, myös hampaiden narskuttelu lisääntyy.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/hammasnarskuu.jpg

New York Times -lehdessä kerrottiin viime viikolla laman lisänneen hampaiden narskuttelua eli bruksismia huomattavasti. Lisääntynyt työtaakka, epävarmuus työpaikan säilymisestä ja taloushuolet ­aiheuttavat stressiä. Stressi lisää hampaiden narskuttelua. Narskuttelu kuluttaa hampaita ja aiheuttaa suun ja kasvojen alueen särkyjä.

Onko hampaiden narskuttelu lisääntynyt Suomessa laman myötä, hammaslääkäri Leif Grans City-Hammaslääkäreistä?

– Stressin ja bruksismin välinen yhteys on todettu kiistatto­masti, joten on aika selvää, että jos stressi yhteiskunnassa ­lisääntyy, myös narskuttelu lisääntyy.

Ajanvarauskirjassa ­bruksismin lisääntyminen tuskin näkyy – suomalaiset käyvät joka tapauksessa säännöllisesti hammaslääkärillä.

Tunnistetaanko hampaiden narskuttelu päänsäryn tai muiden kipujen syyksi lääkärin vastaanotolla?

– Lääkärit tunnistavat vaivan hyvin. Toispuoleinen aamu­päänsärky johtuu lähes poikkeuksetta bruksismista. 30 vuotta sitten potilaita tuli harvoin lääkärin ­lähetteellä. Tänään on toisin.

Miten hampaiden narskuttelua hoidetaan, HLT Kristiina Ahlberg?

– Jos stressi pahentaa narskuttelua, ongelman ratkaisemiseksi tarvitaan stressinhallinnan keinoja ja parempaa unta. Hammaslääkäri voi purentakiskohoidolla estää hammasvaurioita ja ­joissain ­tapauksissa bruksismiin liittyvää kipua.

Ohjaavatko hammaslääkärit ­potilaita jatkohoitoon stressin laukaisemiseksi, Leif Grans?

– Melko harvoin. Toisaalta potilaat tunnistavat stressaavansa ja ­osaavat luultavasti tarvitessaan hakea apua itse.

Hertta Vierula
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030