Lentokoneessa oli lääkäri
Puolet lennon aikana sairastuneista matkustajista sai apua koneessa matkustaneelta lääkäriltä. Muualle kuin aiottuun kohteeseensa kone laskeutui sairaustapauksissa vain harvoin, osoittaa NEJM:ssä julkaistu tutkimus.
Lennon aikana sairastuneet matkustajat saivat apua koneessa olleelta lääkäriltä lähes puolessa (48,1 %) tapauksista, raportoi NEJM:ssä julkaistu yhdysvaltalaistutkimus. Muualle kuin alkuperäiseen kohteeseensa kone laskeutui sairaustapauksissa vain harvoin, 7,3 %:ssa tapauksista.
Tutkimuksessa tarkasteltiin lennon aikana soitettuja puheluja yliopistolliseen lääketieteelliseen keskukseen, jonka henkilökunta on tällaisiin tilanteisiin koulutettuja akuuttilääkäreitä. Tutkimus kattoi viisi suurta yhdysvaltalaista ja kansainvälistä lentoyhtiötä.
Soiton aiheuttaneita kiireellisiä sairaustapauksia oli tammikuun 2008 ja lokakuun 2010 välisenä aikana 11 920, yksi 604:ää lentoa kohden. Tutkimusaikana kyseiset yhtiöt lensivät vajaat 7,2 miljoonaa lentoa.
Yleisimpiä ongelmia olivat pyörtyminen tai sitä enteilevät oireet (37,4 %), hengitysoireet (12,1 %) ja pahoinvointi tai oksentaminen (9,5 %).
Noin 10 900 potilaasta oli käytettävissä seurantatietoa lennon jälkeen. Heistä 25,8 % vietiin sairaalaan, 8,6 % otettiin sisään ja 0,3 % kuoli.
Yleisimmät syyt sairaaalaan ottamiseen olivat aivohalvausepäily, hengitysoireet ja sydänoireet.
Kaupallisten lentoyhtiöiden lennoilla lentää koko maailmassa vuosittain 2,75 miljardia matkustajaa.
Suvi Sariola
Kuva: Panthermedia