Lehti 34: Ajan­kohtai­sta 34/2009 vsk 64 s. 2645

Maailmasta joka meitä ympäröi

Mia Flygar

Lääkärilehden tuorein blogisti on nainen, joka vuonna 2007 vihittiin lääketieteen kunniatohtoriksi Uppsalan yliopistossa.

Nainen ei ole lääkäri, mutta hän on yli kymmenen vuoden ajan pitänyt kirjallisen ilmaisun ja tekstin tuottamisen kursseja lääkäreille ja lääkäriksi opiskeleville Uppsalassa ja muualla Ruotsissa. Nainen on kirjailija Merete Mazzarella.

Bloggaaminen on kirjailijalle melko tuore aluevaltaus. Ensimmäisen kutsun bloggaamiseen esitti kustantaja Söderströms, jonka verkkosivuille Mazzarella kirjoitti blogia pari kuukautta viimeisimmän kirjansa Ei kaipuuta, ei surua: päivä Zacharias Topeliuksen elämässä ilmestymisen jälkeen.

Huhtikuusta lähtien Mazzarella on kirjoittanut blogia ruotsalaisen verkkokirjakaupan Dixikonin sivuille. Ruotsin kielellä Mazzarella bloggaa myös Lääkärilehden verkkosivuille.

Tulevia aiheitaan kirjailija ei vielä paljasta, mutta lupaa, että lukijat oppivat hänet tuntemaan.

Lue myös

- Ajankäytön lääkärille aiheuttamat paineet, lääkäriksi opiskelevien etevyys sekä ääretön, miltei liiallinen kunnianhimo. Ainakin nämä ilmiöt ovat minulle läheisiä, koska olen niihin törmännyt luennoillani, Mazzarella sanoo.

Merete Mazzarella aloitti Lääkärilehden blogistina tällä viikolla. Blogit ovat luettavissa osoitteessa www.laakarilehti.fi.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030