Ajan­kohtai­sta

MARS-hoidosta hyötyä maksapotilaille

MARS-hoito vaikuttaa tehokkaalta hoitomuodolta akuuttia maksan vajaatoimintaa sairastavilla potilailla sekä niillä kroonista maksan vajaatoimintaa sairastavilla potilailla, jotka soveltuvat maksansiirtoon.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/MaksabyEraxion-Pixmac000028887255.jpg

MARS (Molecular Adsorbent Recirculating System ®) -albumiinidialyysilaitteella annettu hoito vaikuttaa tehokkaalta hoitomuodolta akuuttia maksan vajaatoimintaa sairastavilla potilailla sekä niillä kroonista maksan vajaatoimintaa sairastavilla potilailla, joiden katsotaan soveltuvan maksansiirtoon, todetaan Helsingin yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa.

LL Taru Kantola selvitti väitöstutkimuksessaan vuonna 2001 Suomessa käyttöönotetun MARS-hoidon vaikutusmekanismeja, hoitotuloksia ja kustannustehokkuutta. Tutkimuksessa selvitettiin myös, parantaako MARS-hoito maksan vajaatoimintapotilaan eloonjäämisennustetta ja vähentääkö se maksansiirtojen tarvetta, kun se yhdistetään parhaaseen mahdolliseen tehohoitoon.

Tutkimusaineisto koostui 195 potilaasta, jotka saivat MARS-hoitoja vuosina 2001–2007 maksan toiminnan pettämisen vuoksi, sekä 46 potilaan historiallisesta verrokkiryhmästä. Potilaista kirjattiin perustiedot, kliininen tila, laboratoriokokeiden tulokset ja itse hoitoon liittyvät tiedot. Suorat hoitokustannukset määritettiin 3,5 vuoden ajalta ja elämänlaatutiedot kerättiin 15D-lomakkeen avulla. Potilaiden selviytymistä analysoitiin eloonjäämisen, oman maksan elpymisen ja maksansiirtojen osalta.

MARS-hoitoa saaneiden akuuttia maksan vajaatoimintaa sairastavien potilaiden kuuden kuukauden eloonjääminen oli korkeampi (75 % vs. 61 %) ja maksansiirtojen määrä huomattavasti vähäisempi (29 % vs. 57 %) kuin historiallisilla verrokeilla. Tosin viimeisen vuosikymmenen aikana akuuttiin maksan vajaatoimintaan johtavat syyt ovat muuttuneet siten, että potilaiden toipumisennuste on nyt parempi kuin aikaisemmin.

Tutkimuksen mukaan tärkeimmät potilaan ennusteeseen vaikuttavat tekijät olivat maksan vajaatoiminnan syy ja akuutissa maksan vajaatoiminnassa potilaiden tajunnan taso ja veren hyytymistekijöiden sekä maksaentsyymien tasot ennen MARS-hoidon aloitusta. Tulosten perusteella loppuvaiheen maksakirroosia sairastavien potilaiden MARS-hoito ei ole mielekästä erittäin huonon eloonjäämisennusteen vuoksi, mikäli potilaan ei katsota soveltuvan maksansiirtoon.

MARS-hoidon todettiin poistavan tehokkaasti sekä albumiiniin sitoutuneita että vesiliukoisia myrkkyjä, joita kertyy potilaan elimistöön maksan vajaatoiminnan yhteydessä. Lisäksi MARS-hoidolla näyttää olevan suotuisa vaikutus potilaan tajunnan tasoon.

Kokonaisuutena MARS-hoito vaikuttaa suotuisasti potilaan yleisvointiin siten, että tämä kykenee odottamaan pidempään oman maksan elpymistä tai sopivan maksasiirrännäisen löytymistä. MARS-hoito vaikuttaa myös kustannushyödyllisemmältä kuin maksan vajaatoiminnan paras mahdollinen perustehohoito, tutkimuksessa todetaan.

LL Taru Kantolan väitöskirja tarkastetaan 5.2.2010 Helsingin yliopistossa.

Kuva: Eraxion / Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030