Ajan­kohtai­sta

Mikä on rokotusten tulevaisuus?

– Rinoviruksia vastaan tarvittaisiin vastedes rokote, toteaa infektiotautiopin professori Heikki Peltola HUS:sta rokottautumista tulevaisuudessa pohtineessa seminaarissa.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/rokotusneula_Pixmac.jpg

Influenssarokotteiden maine on kokenut kolhun narkolepsian vuoksi. Siksi ihmiset eivät ota influenssarokotuksia kovin innokkaasti muutamina seuraavina vuosina HUS:n lasten infektiolääkäri Tea Niemisen mukaan.

– Heikko into menee kuitenkin ohi, huomauttaa Tea Nieminen rokottautumista tulevaisuudessa pohtineessa seminaarissa.

Hänen mielestään lasten rokotusohjelma on Suomessa nykyisellään vakiintunut ja sen rokotuskattavuus pysyy hyvänä myös tuonnempana.

Malariarokote myös köyhille maille

Infektiotautiopin professori Heikki Peltola HUS:sta sanoo suhtautuvansa optimistisesti siihen, että tulevaisuudessa saadaan toimiva rokote malariaa vastaan. Kyseinen rokote ei kuitenkaan auta köyhiä maita, niitä, jotka rokotetta eniten tarvitsisivat.

– Siitä tulee kallis rokote matkailulääketieteeseen, Heikki Peltola pohtii.

Peltola ei sen sijaan usko, että tulevaisuudessa saadaan rokotteita rinovirusten aiheuttamaan nuhakuumeeseen.

– Edes perustutkimusta rokotteen kehittämiseksi rinoviruksia vastaan ei juurikaan tehdä, vaikka tällainen rokote tarvittaisiin.

Tulevaisuus kroonisten tautien vähentäjänä

Rokotusten merkitys lisääntyy vastedes voimakkaasti professori, infektiolääkäri Ville Valtosen mukaan. Koska merkittäviä mikrobilääkeuutuuksia ei ole odotettavissa kymmeneen vuoteen, rokotusten ennalta ehkäisevä vaikutus korostuu.

– Rokotuksilla on suuri tulevaisuus kroonisten tautien vähentäjänä. Tämä on myös taloudellisesti järkevää, koska sydän- ja verisuonitaudit sekä syöpä ovat kalliita tauteja. Jos niitä voidaan vähentää jollakin halvalla rokotteella, se on ilman muuta kannattavaa.

Missä on aikuisten neuvola?

Kuka pitää huolta aikuisten rokotuksista, koska aikuisille ei ole neuvolaa? kysyy infektiosairauksien ylilääkäri Asko Järvinen HUS:sta.

– Monet ihmiset tarvitsevat nyt tavallisten rokotteiden tehosterokotukset. Aikuiset ottavat rokotuksensa kuka missäkin, koska järjestelmä on sekaisin.

Tulevaisuudessa on odotettavissa aikaisempaa enemmän uusia rokotteita ja myös uusia rokottamisen kohteita.

– Ja uudet rokotteet ovat myös entisiä kalliimpia, Järvinen tähdentää.

Ulla Toikkanen
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030