Narkolepsiatutkimus vedettiin tiedelehdestä
Mekanismi, jolla Pandemrix-rokote voi laukaista narkolepsian, onkin edelleen auki.
Yhdysvaltalainen tutkijaryhmä on vetänyt pois Science Translational Medicine -lehden artikkelin, jossa H1N1-rokotteen aiheuttama narkolepsia vahvistettiin autoimmuunisairaudeksi ja kuvailtiin mahdollinen syntymekanismi.
THL:sta Astra Zenecan translationaalisen tukimuksen johtajaksi siirtynyt Outi Vaarala vietti kesällä kolme viikkoa Stanfordin yliopistossa kyseisen tutkijaryhmän kanssa.
- Tunnelma Emmanuel Mignot´n johtamassa laboratoriossa oli stressaantunut. Mignot kertoi, ettei koetuloksia pystytty toistamaan. Pandemrixin yhteys narkolepsiaan on todistettu, mutta mekanismia etsitään.
Vaaralan mukaan poisveto on erittäin harvinaista. Vielä poikkeuksellisempaa on, että ratkaisun tekevät kirjoittajat itse.
Artikkelin tärkein havainto oli, että narkolepsiapotilaiden valkosolut tunnistivat poikkeavalla tavalla aivojen hypotalamuksessa erittyvän hypokretiinin. Tämä voisi selittää sen, että narkolepsiassa hypokretiiniä tuottavat solut tuhoutuvat. Lisäksi Pandemrix-rokotteesta oli löytynyt epitooppi, joka muistuttaa ihmisen hypokretiinin rakennetta. Tämä olisi voinut selittää sen, miksi Pandemrix laukaisi narkolepsian.
Vaarala muistuttaakin The Economist -lehden arviosta, jonka mukaan jopa yli puolta huippulehdissä julkaistuista lääketieteellisistä tutkimuksista ei ole voitu toistaa.
Vaarala ei osallistunut poisvetoa koskeviin selvityksiin.
➤ Lue lisää: www.laakarilehti.fi