Lehti 13: Ajan­kohtai­sta 13/2009 vsk 64 s. 1210

Nokian opit vastaisen varalle:
Perusta neuvontapuhelin heti

Sanna-Kaisa Hongisto

Kriisissä pitäisi aina varautua pahimpaan, tietää Nokian terveyskeskuksen apulaisylilääkäri

Jyrki Helenius

. Tampereen lääkäripäivillä kriisitilanteissa toimimisesta puhunut Helenius myöntää, että Nokia heräsi vuoden 2007 vesikriisiin liian hitaasti.

- Luulimme kriisin koskevan suppeampaa väestöä. Lisäksi tilanne kesti paljon pidempään kuin odotimme.

Etenkin ihmisten psyykkiseen hätään ja tiedontarpeeseen olisi pitänyt reagoida valppaammin. Kriisin ensimmäisinä päivinä terveyskeskuksen hoitajilta kului Heleniuksen mukaan liikaa työaikaa puhelimeen vastaamiseen.

- Vasta noin viikon kuluttua kriisin alkamisesta sairaanhoitopiiriin keksittiin perustaa neuvontapuhelin. Se vapautti käsiä terveyskeskuksessa, Helenius kertoo.

Jälkeen päin hän on sitä mieltä, että yksi lääkäri olisi pitänyt heti vapauttaa tekemään pelkästään työjärjestelyjä. Lisäksi resursseja olisi pitänyt lisätä nopeammin. Myös hoitolinjaukset olisivat voineet olla toisenlaiset.

- Nyt potilas sai terveyskeskukseen tullessaan melkein heti tipan kädenselkään. Tässä kohtaa olisi voitu ohjeistaa potilaita nauttimaan ripulin hoitoon tarkoitettua juomaa kotona, sillä iv-nesteytys saattoi aiheuttaa turhaa ruuhkaa.

Vesikriisin laajuus hiipi nokialaisten tietoisuuteen pikku hiljaa, ja alussa vesijohtoveden laajamittaista saastumista ei osattu epäillä. Helenius pohtii, olisiko veden käyttö pitänyt kieltää Nokialla heti ensimmäisten veteen liitettyjen tautitapausten ilmaannuttua. Nyt annettiin ensi vaiheessa vain veden keittokehotus.

Suuri potilasmäärä oli haaste

Lääkärille vesikriisin hoidossa vaativinta oli potilasmäärien suuruus. Haastetta lisäsi se, että myös terveyskeskuksen henkilökuntaa sairastui. Uupumusta helpotti terveyskeskuksen muiden potilaiden joustavuus.

Lue myös

- Ensiapuun tuli erittäin vähän muita kuin vatsatautipotilaita. Vähän ihmettelimme, mihin muut kiireelliset avuntarvitsijamme hävisivät.

Jälkitautina moni potilas sai alkueläinten aiheuttamia epäspesifejä lihas- ja nivelkipuja. Aiheuttajaksi paljastui mm. blastocystis hominis -alkueläin, joka oli Heleniukselle ennalta tuntematon.

- TAYS:n infektiolääkärin suositus oli, että oireet eivät vaadi hoitoa. Oli erittäin vaikea saada potilaita vakuuttumaan siitä. Moni oli sairastanut jo kaksi kuukautta ja haki tietoa aktiivisesti internetistä.

Nokian vesikriisissä ulosteperäisten bakteerien ja alkueläinten takia sairastui noin 8 500 ihmistä. Poliisi tutkii kolmea kuolemantapausta, joilla voi olla yhteys vesikriisiin. Kymmenet vatsataudin sairastaneet kärsivät edelleen niveloireista.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030