Opiskelijat tyrmäävät pakkotyön
Medisiinariliiton mukaan ajatus vastavalmistuneiden lääkäreiden pakottamisesta vuodeksi terveyskeskustyöhön oli enimmäkseen kuntavaaliäänien kalastelua.
Ajatus vastavalmistuneiden lääkärien pakottamisesta vuodeksi terveyskeskustyöhön ei saa opiskelijoilta lämmintä vastaanottoa. Medisiinariliiton puheenjohtaja Kari Heinonen pitää ajatusta hätäratkaisuna.
– Kuulostaa varsin erikoiselta, että lääkärit ainoana ammattiryhmänä velvoitettaisiin maksamaan koulutuksensa tällä tavoin takaisin.
Heinonen muistuttaa, että lääkärit toimivat uransa aikana huomattavasti enemmän julkisella sektorilla kuin esimerkiksi juristit tai kauppatieteilijät – jotka myös saavat koulutuksensa ilmaiseksi.
Liiton näkemyksen mukaan pakkotyöllä hoidettaisiin vain oiretta, ei ongelmaa. Terveyskeskuksia vaivaaviin ongelmiin Heinonen esittää ratkaisuksi käänteistä ajattelua. Sen sijaan, että vastavalmistuneita lääkäreitä painostettaisiin terveyskeskuksiin töihin, ne tulisi tehdä houkuttaviksi työpaikoiksi jo kokemusta hankkineille vanhemmille lääkäreille.
– Terveyskeskuksessa lääkäri on usein vain oman osaamisensa varassa, koska työt tehdään yksin eikä diagnostiikkaan samalla tavoin apua kuin sairaalassa. Vaadittava osaaminen syntyy kuitenkin parhaiten vankan kokemuksen kautta.
Joka tapauksessa terveyskeskusten työympäristö pitäisi saada motivoivammaksi. Hyviä esimerkkejä on olemassa.
– Jokainen erikoistuva suorittaa yhdeksän kuukauden terveyskeskusjakson. Jos jakso on innostava, hän tulee todennäköisemmin takaisin kuin huonon kokemuksen jäljiltä sairaalatyöhön lähtenyt.
Heinosen mukaan sosiaalidemokraattisesta puolueesta nostettu idea oli osin kuntavaaliäänien kalastelua.
– Poliitikoille tällainen on helpoin metodi, silloin oikeille asioille ei tarvitse tehdä mitään.
Jaana Ahlblad
Kuva: Panthermedia