Ajan­kohtai­sta

Opiskelijoille linkki Lääkärilehteen

Johanna Huida ja Reetta Peltonen välittävät opiskelijoiden ja nuorten lääkärien näkemyksiä Lääkärilehteen. Ota yhteyttä ja kerro heille mielipiteesi ja ideasi.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/peltonen_huida_mikkokakela.jpg
Mitä lääkisläinen haluaa lukea Lääkärilehdestä? Entä nuori lääkäri? Kerro se ­Johanna Huidalle ja Reetta Peltoselle, sillä he tuovat opiskelijoiden ja nuorten lääkärien näkökulmaa Lääkärilehden toimitukseen.

Helsingin yliopistossa viidennellä vuosikurssilla opiskeleva Johanna Huida on valittu Lääkärilehden tieteelliseen toimituskuntaan. Helmikuun lopussa Helsingin yliopistosta valmistunut Reetta Peltonen on mukana lehden lääkäritoimituksessa.

– Olen mukana kehittämässä ja ideoimassa lehden tieteellisiä artikkeleita. Uskon opiskelijoita kiinnostavan aiheet, jotka koskettavat perustyössä vastaan tulevia asioita. He hyötyvät esimerkiksi eri alojen kokonaisvaltaisista katsauksista, sanoo Johanna Huida.

Hänen mukaansa opiskelijat lukevat Lääkärilehteä sekä seuratakseen ajankohtaisia asioita että opiskelun tueksi.

– Tartun lehteä lukiessa aiheisiin, jotka ovat minulle ajankohtaisia. Kun opinnot ovat vielä kesken, kaikista artikkeleista ei välttämättä kiinnostu heti. Saatan kuitenkin palata niihin myöhemmin internetin kautta ja käyttää niitä opiskelun tukena.

Reetta Peltonen ideoi tulevien lehtien sisältöä kerran kuukaudessa lääkäritoimituksessa. Häntä kiinnostavat esimerkiksi nuorten lääkärien työolot sekä ­koko terveydenhuoltojärjestelmän toimivuus ja kehittäminen

– Tällaiset asiat varmasti kiinnostavat opiskelijoita, jotka ovat valmistumisen kynnyksellä. Tieteellisistä artikkeleista tietysti kiinnostavat eniten aiheet, jotka koskevat omaa tulevaa erikoisalaa tai tutkimusta. Moni aloittaa tutkimustyön jo opintojen varhaisessa vaiheessa.

Tutkimustyötä tekee Reetta Peltonenkin. Hän on opiskellut tutkijalääkärilinjalla ja puurtaa nyt väitöskirjaansa, joka käsittelee maksaan metastasoinutta kolorektaalisyöpää.

– Erikoisala on vielä mietinnän alla. Eniten kiinnostavat operatiiviset alat, anestesiologia ja syöpätaudit. Tutkimusta aion myös jatkaa.

Muutakin kuin kurssikirjoja

Johanna Huida kertoo löytäneensä lääketieteelliset lehdet päästyään opinnoissa pidemmälle.

– Niissä on uusinta tietoa. Viidennellä vuosikurssilla valmistuminen alkaa häämöttää ja suurin osa opiskelijoista on ollut ensimmäistä kertaa töissä. Uskon, että se innostaa opiskelijoita valmistautumaan työelämään muutenkin kuin vain lukemalla kurssikirjoja, Johanna Huida sanoo.

Myös hänen suunnitelmansa ovat vielä avoinna, mutta lastenlääkärin ura kiinnostaa.

– Uskon, että suunnitelmat selkeytyvät käytännön työssä, kun näkee, mitä lääkärin työ eri erikoisaloilla on todellisuudessa.

Lue koko juttu perjantaina 25.3. ilmestyvästä Lääkärilehdestä.

Suvi Sariola
Kuva: Mikko Käkelä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030