Pandemrix lisäsi myös aikuisten narkolepsiariskiä
Kahdeksantoista Pandemrix-rokotteen saanutta aikuista sairastui narkolepsiaan Suomessa, kertoo THL:n tutkimus.
Pandemrix-rokotteen saaneilla alle 65-vuotiailla aikuisilla oli kohonnut riski sairastua narkolepsiaan rokotusta seuraavien kuukausien aikana verrattuna samanikäisiin rokottamattomiin THL:n selvityksen mukaan.
Kyseisiä rokotteita saaneiden 20–64-vuotiaiden riski sairastua narkolepsiaan oli 3–5-kertainen samanikäisiin rokottamattomiin verrattuna. Rokottamiseen liittynyt lisääntynyt riski aikuisilla oli yksi narkolepsiatapaus 100 000 rokotettua kohden, kun lapsilla ja nuorilla se oli 6 tapausta 100 000 rokotettua kohden. Luvut perustuvat sairaaloista ja perusterveydenhuollosta kerättyihin tietoihin sekä neurologien ja unitutkijoiden asiantuntijaraadin tekemään potilasasiakirjojen tarkastukseen.
Valtaosa Suomessa 2009–2011 narkolepsiaan sairastuneista aikuisista oli alle 40-vuotiaita. Pandemrix-rokotuksen jälkeen ilmennyt lisääntynyt riski sairastua narkolepsiaan oli palautunut rokotuksia edeltävälle tasolle kahdeksan kuukauden kuluttua rokotuksesta.
Vuosina 2009–2011 narkolepsiaan sairastui Suomessa 25 aikuista. Sairastuneista 23 oli alle 40-vuotiaita, eikä selvityksessä löytynyt ainuttakaan yli 64-vuotiasta narkolepsiaan sairastunutta. Sairastuneista 18 oli saanut Pandemrix-rokotteen. Rokotuskattavuus koko ikäryhmässä oli 50 prosenttia.
Aikuisten narkolepsian lisääntymistä myös Ruotsissa ja Ranskassa
Ranska kertoi ensimmäisenä aikuisten narkolepsiariskin nelinkertaisesta lisääntymisestä pandemiarokottamisen jälkeen. Koska ranskalaisten raportti oli vasta alustava, sen tuloksiin on maailmalla suhtauduttu varovaisesti.
Ruotsin lääkeviranomaisten maaliskuussa 2013 julkaisema rekisteripohjainen tutkimus osoitti nuorten aikuisten riskin kaksinkertaistuneen. Toisin kuin Suomessa, tautitapausten ja rokotustietojen oikeellisuutta ei Ruotsin tutkimuksessa arvioitu.
Rokotettujen aikuisten riskiä on tutkittu lisäksi yhteiseurooppalaisessa tapaus-verrokkitutkimuksessa Alankomaissa, Italiassa, Norjassa, Englannissa ja Tanskassa, mutta toistaiseksi näissä maissa ei ole lisääntymistä havaittu.
Aikuisten narkolepsiaselvitys lasten selvitystä työläämpää
Kansallinen narkolepsiatyöryhmä raportoi elokuussa 2011 lisääntyneestä rokotettujen lasten ja nuorten narkolepsiariskistä. Siihen mennessä kertyneiden potilastietojen perusteella aikuisissa ei lisääntynyttä riskiä havaittu.
Uusimmat seurantatiedot ovat nyt paljastaneet, että rokotuskampanjan jälkeisistä aikuistapauksista on kertynyt tietoja potilasrekistereihin lapsiin verrattuna pidemmällä viiveellä. Lisäksi aikuisten osalta sekä narkolepsiatapausten että rokotustietojen varmentaminen on ollut huomattavasti työläämpää kuin lasten selvityksessä.
Lisäselvityksiä tarvitaan
Narkolepsian ja sikainfluenssarokotteen välisen yhteyden selvitykset jatkuvat. Tulevina vuosina on tarkoitus varmentaa, ovatko rokotetut hakeutuneet rokottamattomia nopeammin hoitoon, jonka vuoksi lisääntynyt riski rokotetuissa saattaa olla nyt raportoitua riskiä alhaisempi.
Rekisteritietojen avulla on tarkoitus määrittää nykyistä tarkemmin rokotuksen jälkeistä aikaväliä, jossa kohonnut narkolepsiariski on havaittavissa. Tulevien vuosien seurantatiedon ei kuitenkaan odoteta muuttavan nyt tehtyä johtopäätöstä, että rokote lisäsi myös aikuisten riskiä sairastua narkolepsiaan rokotusta seuranneiden kuukausien aikana.
Kuva: Panthermedia