Ajan­kohtai­sta

Raha pitää tutkimuksiin osallistujat mukana

Osallistujien kato heikentää tutkimusten laatua. Cochrane-katsaus kertoo, mikä saa osallistujat sitoutumaan.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/paa_panthermedia.jpg

Raha on paras keino saada seurantatutkimusten osallistujat pysymään mukana, todetaan Cochrane-katsauksessa.

Katsauksessa tarkasteltiin 38 täysin tai osittain satunnaistettua tutkimusta, jotka koskivat erilaisia sairauksia ja toteutettiin useissa eri maissa. Tutkimuksista 34 käsitti kyselyn, johon piti vastata sähköisesti tai postitse. Tutkimukset arvioivat strategioita, jotka parantavat osallistujien sitoutumista tutkimukseen. Näitä olivat muun muassa kannustinten ja uusien kyselymuotojen käyttö sekä erityyppiset interventiot.

Osallistuminen oli innokkainta silloin, kun kyselytutkimuksen palauttamisesta sai pienen rahasumman tai etusetelin. Näyttö siitä, että lyhyet kyselyt ovat parempia kuin pitkät, jäi epäselväksi.

Yhdessä tutkimuksessa osallistujat palauttivat kyselyitä aktiivisemmin silloin, kun tutkimusasetelma oli avoin eikä sokkoutettu. Samoin kyselyn lähettäminen kirjattuna kirjeenä oli tehokkaampaa kuin muistutukset puhelimitse. Menetelmistä tarvittaisiin kuitenkin lisää tutkimusta.

Osallistujien kato heikentää tutkimusten laatua. Tutkijat toteavat, että pysymistä yritetään parantaa monin tavoin, mutta harvan menetelmän tehoa on arvioitu tarkasti.

Miia Soininen
Kuva: Panthermedia

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030