Ajan­kohtai­sta

Raskausmyrkytyksen saaneilla naisilla on suurentunut kilpirauhasen vajaatoiminnan riski

Kilpirauhasen vajaatoiminnan riski säilyi vielä vuosikausia raskausmyrkytyksen jälkeen.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/Pixmac000012058427.jpg

Naisilla, joilla on ollut raskausmyrkytys, on suurentunut kilpirauhasen vajaatoiminnan riski sekä raskauden aikana että useita vuosia myöhemmin. Näin toteaa yhdysvaltalais-norjalainen tutkimus, jonka tulokset on julkaistu uusimmassa BMJ:ssä.

Norjalaiset tutkijat analysoivat tiedot 7 000 naisesta, jotka olivat synnyttäneet ensimmäisen lapsensa 1960-luvun lopussa. Naisille tehtiin kilpirauhasen toimintakokeet 1990-luvun puolivälissä.

Tutkijat huomasivat, että naisilla, joilla oli ollut raskausmyrkytys ensimmäisen raskautensa aikana, oli 1,7-kertainen todennäköisyys saada kilpirauhasen vajaatoiminnan oireita vuosikausia raskauden jälkeen verrattuina niihin naisiin, joilla ei ollut aikoinaan raskausmyrkytystä. Naisilla, joilla oli ollut raskausmyrkytys sekä ensimmäisen että toisen raskautensa aikana, oli melkein kuusinkertainen todennäköisyys saada kilpirauhasen vajaatoiminnan oireita tuonnempana.

Tutkijat uskovat, että raskausmyrkytys johtaa tietyn proteiinin pitoisuuksien kasvuun naisen veressä. Tästä puolestaan seuraa se, että kilpirauhaskudos saa rajoitetusti verta.

Naisille, joilla on merkkejä raskausmyrkytyksestä, pitäisi tehdä kilpirauhaskokeet samoin kuin sydän- ja munuaistutkimukset.

– Piileväoireinen kilpirauhasen vajaatoiminta ei aiheuttane vaaraa raskaana olevalle naiselle, mutta sillä saattaa olla vaikutuksia lapsen älykkyyden kehitykseen, sanoo tohtori Richard Levine National Institute of Child Health and Human Developmentista Yhdysvalloista.

Ulla Toikkanen


Kuva Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030