Runsas magnesiumsaanti voi suojata tupakoitsijaa aivoinfarktilta
Suomalais-ruotsalainen tutkijaryhmä havaitsi runsaasti magnesiumia ravinnosta saavilla tupakoivilla miehillä esiintyvän vähemmän aivoinfarkteja kuin vähäisemmän saannin ryhmässä.
Lähes 27 000 keski-ikäisen suomalaisen tupakoivan miehen aineistoon perustuva tutkimus julkaistiin Archives of Internal Medicine -lehdessä. Ravintotiedot kerättiin yksityiskohtaisella kyselyllä seurannan alussa.
Vajaan 14 vuoden seurannan aikana aineistossa ilmeni 2 702 aivoinfarktia, 383 aivoverenvuotoa ja 196 lukinkalvonalaista vuotoa. Miehillä, joiden magnesiumin saanti oli suurin (keskiarvo 589 mg/pv), todettiin 15 prosenttia vähemmän aivoinfarkteja kuin vähäisimmän saannin ryhmässä (keskiarvo 373 mg/pv). Alle 60-vuotiailla ero oli vieläkin suurempi.
Syytä eroon ei tiedetä, mutta magnesiumilla on oletettu olevan myönteisiä vaikutuksia mm. verenpaineeseen ja rasva-arvoihin. Magnesiumin saanti oli kaikilla tutkittavilla riittävä.
Marianne Jansson