Ajan­kohtai­sta

Skistosomiaasin torjuminen vähentäisi HIV-tartuntoja

Afrikan HIV-tilanteen helpottamiseen olisi tarjolla halpa tapa. Tyttöjen skistosomiaasitartuntojen ehkäiseminen edullisella lääkkeellä säästäisi ihmishenkiä ja inhimillistä kärsimystä.

Vuosittain 207 miljoonaa ihmistä sairastuu halkiomadon aiheuttamaan skistosomiaasiin. 90 prosenttia tautitapauksista esiintyy Afrikassa. Sairaus alkaa virtsatietulehduksella, mutta voi hoitamattomana johtaa naisilla haavaumiin sukupuolielimissä. Haavaumat helpottavat HI-viruksen tarttumista.

Taudin hoitamiseen käytetään pratsikvantelia, joka tehoaa myös sairautta ehkäisevästi. Jos tartunta on jo tapahtunut, lääke tappaa madot, muttei paranna haavaumia. Niinpä tytöt pitäisi suojata ennen tartuntaa.

Skistosomiaasin aiheuttaa makeassa vedessä elävä toukka, joka tunkeutuu ihon läpi. Aikuiset imumadot elävät ihmisen elimistössä ja tuottavat munia, jotka kiinnittyvät virtsarakon tai suolen seinään ja aiheuttavat tulehduksen.

PLoS Neglected Tropical Diseases –lehdessä julkaistussa tutkimuksessa todetaan, että pienellä investoinnilla voitaisiin parantaa nuorten naisten terveyttä ja vähentää HIV-tartuntoja. Yhden lääkeannoksen hinta on 23 senttiä.

Hertta Vierula

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030